Zastosowanie oleju rzepakowego w diecie dr Ornisha dla osób z grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
Prawidłowe żywienie wpływa na nasze zdrowie w dobie najnowszych badań w medycynie i naukach pokrewnych, powiedzenie ojca medycyna Hipokratesa: „Niechaj wasze pożywienie będzie lekarstwem i lekarstwem waszym – pożywienie”, jest nadal aktualne. Ryzyko występowania chorób naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów jest ściśle zależne od nawyków żywieniowych.
Dieta dr Ornisha
Obok diety śródziemnomorskiej, czy diety DASH, Dieta dr Ornisha jest uznana za jeden z najzdrowszych modeli odżywiania się na świecie w prewencji chorób cywilizacyjnych. Amerykański kardiolog doktor Dean Ornish podstawy swojej diety opublikował już w latach siedemdziesiątych. Jest autorem programu intensywnej rehabilitacji kardiologicznej w Stanach Zjednoczonych.: „Dr. Dean Ornish Programmefor Reversing Heart Disease”, który od 2010 roku jest refundowany dla pacjentów z grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Program zakłada intensywną zmianę w stylu życia pacjenta polegającą głównie na zmianie diety poprzez edukację i praktyczne zajęcia kulinarne. Zalecenia żywieniowe opierają się na niskotłuszczowej diecie wegetariańskiej. Dla pozostałych osób, których głównym celem jest redukcja masy ciała i profilaktyka zdrowia, jest ona mniej restrykcyjna i dopuszcza szerszy asortyment produktów spożywczych. Dieta ta jest bogata w węglowodany złożone oraz błonnik, wyklucza kofeinę, a także ogranicza spożycie soli. Mięso jest albo wykluczone, albo drastycznie ograniczone. Zawartość tłuszczu nie powinna przekraczać 10% zapotrzebowania energetycznego diety. Autor zaznacza zasadność zastosowania olei roślinnych, szczególnie rzepakowego, argumentując to jego wyższą wartością zdrowotną – nawet od samej oliwy z oliwek! Doktor Dean Ornish podkreśla, że w oleju rzepakowym stwierdzono większą zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 przy jednoczesnym mniejszym udziale nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT).
Badania naukowe diety dr Ornisha
W jednym z badań naukowych przeprowadzonych przez samego autora diety, pośród 194 pacjentów z rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, zakwalifikowanych do leczenia CABG (pomostowanie aortalno-wieńcowe) lub PCI (przezskórne interwencje wieńcowe), zaobserwowano istotną redukcję stężenia cholesterolu LDL tzw. „złego cholesterolu”, wskaźnika masy ciała – BMI, a także wykładników stanu zapalnego w porównaniu do grupy kontrolnej. Ponadto w grupie pacjentów z dolegliwościami dławicowymi (duszność, nadmierna potliwość po wysiłku, zmęczenie, osłabienie), po 3 miesiącach stosowania się zaleceń żywieniowych u blisko 50% z nich objawy ustąpiły w 4 miesiącu eksperymentu! Uzyskany efekt utrzymywał się nawet po 2 i 3 roku obserwacji pacjentów. W kolejnych latach badania potwierdzono 4-krotne mniej interwencji kardiologicznych w grupie stosujących zalecenia diety Ornisha. Doktor Dean Ornish opublikował ponad 70 badań naukowych na temat korzyści stosowania jego zaleceń żywieniowych w aspekcie chorób sercowo-naczyniowych, prostaty i redukcji masy ciała.
Autor:
dr Anna Brończyk – Puzoń
dietetyk kliniczny
Piśmiennictwo:
[1] Strona internetowa. http://deanornish.com/wp-content/uploads/The_Great_Olive_Oil_Misconconception_Dr_Dean_Ornish.pdf
[2] Strona internetowa. https://www.ornish.com/proven-program/nutrition/
[3] Śliż D., Mamcarz A.: Czy leczyć statynami wegetarian? Kardiologia po Dyplomie, 2015.
[4] Szymański A.: Dieta a zdrowie. Zeszyty Naukowe WSKFiT 9:11-18, 2014.
[5] Śliż D., 2, Zgliczyński W., Szeligowska J., i wsp.: Modyfikacja zwyczajów żywieniowych w prewencji chorób cywilizacyjnych. Post N Med 2016; XXIX(5): 344-349.
Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych