Dlaczego warto zastąpić masło w przepisach na ciasto olejem rzepakowym?
Wszystkie tradycyjne przepisy na wypieki od lat opierały się na mące pszennej, cukrze i … maśle. W czasach kiedy zaczynamy mocniej dbać o zdrowie i zwracać uwagę na to co jemy, patrząc na receptury nie za bardzo wpisują się one w ten trend. Nie musimy jednak rezygnować z ulubionych ciast, bo przecież wszystko jest dla ludzi w umiarze, a jedynie zmodyfikować ich skład. Obawiamy się jednak, że zamiana składników przede wszystkim niesie ryzyko, że nasz wypiek będzie zakalcem, albo zupełnie zmieni smak. Wcale tak nie jest. Zamiana mąki pszennej na orkiszową, cukru na ksylitol, stewię, syrop z agawy, a masła na olej rzepakowy spowoduje to, że nasze ciasto będzie zdecydowanie zdrowsze i możemy je jeść bez szkody dla zdrowia i figury. Płynne oleje znakomicie sprawdzają się jako zamiennik masła. Bez problemu powstaje pyszne kruche ciasto czy inny rodzaj wypieku. A ile dodatkowych korzyści zdrowotnych!
Olej rzepakowy jest doskonałym zamiennikiem, jednak ważne są odpowiednie proporcje. Aby nasze kulinarne trudy nie poszły na marne należy zachować bardzo skrupulatnie odpowiednie miary. Wynika to z konsystencji oraz zawartości tłuszczu. Masło zawiera 82 % lipidów, olej oczywiście 100 %, więc należy dać go trochę mniej. Przyjmuje się, że 100 g masła to 3-4 łyżki oleju rzepakowego. Również zamiast kostki margaryny możemy dać do ciasta 1 szklankę oleju. Olej rzepakowy ma neutralny, przyjemny smak i aromat, który nie zmieni smaku naszego ciasta.
Olej rzepakowy to doskonała alternatywa do masła. Zwykle każdy posiada w domu olej do przygotowywania potraw, więc nie ma ryzyka, że akurat nie ma odpowiedniej ilości masła w lodówce. Ważny w tym przypadku jest również aspekt ekonomiczny. Obecnie kostka masła kosztuje aż 7-8 zł. Po co przepłacać skoro mamy tańsze i lepsze zamienniki, a dodatkowo nie przypłacimy tego zdrowiem. Masło jest oczywiście tłuszczem zwierzęcym, zawierającym przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe. Od lat bada się wpływ tego rodzaju lipidów na stan zdrowia. Są one przede wszystkim mocno prozapalne dla organizmu, równie silnie jak cukier. Stan zapalny jest prekursorem rozwoju chorób. Nasycone kwasy tłuszczowe źle wpływają na układ sercowo-naczyniowy poprzez zwiększenie cholesterolu i trójglicerydów. A przecież masło samo w sobie również zawiera cholesterol. Tymczasem tłuszcze roślinne, w tym olej rzepakowy zawierają cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwstawnym. Mają silne działanie przeciwzapalne i chronią nasze serce. Oczywiście małe ilości masła jeszcze nikomu nie zaszkodziły, ale jeżeli patrzymy nie tylko na aspekt zdrowotny, a na nasze środowisko, to gdy każdy spożywa choć trochę masła w ciągu każdego dnia, ma to już ogromny wpływ na nasza planetę. Przede wszystkim spożywając żywność roślinną znacznie obniżamy produkcję CO2 i przyczyniamy się do zmniejszenia tempa zmian klimatycznych. Z badań wynika, że aż 85 % Polaków obawia się ocieplenia klimatu. Wśród najczęściej podejmowanych działań w trosce o środowisko respondenci wymienili: segregację odpadów (92%), ograniczenie użycia plastiku (77%) i zmniejszenie zużycia wody (76%), jednak tylko 26% zadeklarowało, że zmieni swoją dietę na bardziej roślinną. Najwyższy czas to zmienić.
Zastosowanie oleju rzepakowego zamiast masła w wypiekach sprawi, że nasze ciasto będzie tańsze, zdrowsze, wegetariańskie i zachowa swój tradycyjny smak.
Ciasto z owocami
Składniki:
- 300 g przesianej pszennej mąki z pełnego przemiału,
- 100 g przesianej orkiszowej mąki typ 500,
- 1 paczka suchych drożdży (7 g),
- 100 ml ciepłej wody,
- 8 łyżek oleju rzepakowego,
- 1⁄2 szklanki miodu,
- 1 banan,
- 10 namoczonych moreli,
- 150 g jagód.
Przygotowanie:
- Mąkę i drożdże wymieszaj.
- Dodaj ciepłą wodę, olej rzepakowy i miód. Wyrób ciasto.
- Zmiksuj banana i namoczone morele.
- Dodaj do ciasta i ponownie dobrze wyrób.
- Wsyp jagody i delikatnie zagnieć́.
- Włóż do formy i zostaw do wyrośnięcia na 30 minut. \
- Piecz przez godzin\e w piekarniku rozgrzanym do 180°C.
Ciasto biszkoptowe
Składniki:
- 3 jajka,
- 2 łyżki słodziku, np. ksylitolu,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- 1 szklanka mąki orkiszowej,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1⁄3 szklanki otrębów pszennych,
- 1 czubata łyżka proszku do pieczenia.
Przygotowanie:
- Jajka, olej i zamiennik cukru dokładnie ubij trzepaczką albo mikserem.
- Dodaj powoli mąkę orkiszową i ziemniaczaną oraz otręby i proszek do pieczenia. Całość nadal ubijaj.
- Gdy ciasto utworzy jednolitą masę, wlej ją do formy wyłożonej papierem, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C i piecz przez 35–40 minut. Możesz podać biszkopt z sałatką owocową.
Dr n. o zdr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny
Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych