Monika Mrozowska: Gruzińskie czanachi
Czanachi to danie, które występuje w wielu kuchniach (litewskiej, ukraińskiej, gruzińskiej). Gruzińskie czanachi jest proste do wykonania, bo nie musimy mieć do niego specjalnego naczynia. Pomimo, że w potrawie tej występuje mało płynu i dużo warzyw, to jest ono nazywane zupą.
To idealny posiłek dla osób na diecie, ponieważ zawiera stosunkowo mało tłuszczu, w dodatku takiego, który pochodzi z oleju rzepakowego, bardzo dużo błonnika i jest bardzo intensywny w smaku. A odchudzając się wiele osób często narzeka na monotonne, podobnie smakujące dania. Poza tym podczas odchudzania możemy odczuwać dyskomfort w postaci wychłodzenia organizmu, zwłaszcza gdy za zrzucanie kilogramów bierzemy się np. wczesną wiosną (będzie nam po prostu zimno, bo dostarczamy w tym czasie mniej kalorii). Dlatego miska ciepłej, rozgrzewającej, lekkiej zupy będzie idealna.
Czanachi gruzińskie (6 porcji)
- 2 cebule
- 3 czerwone papryki
- 3 żółte papryki
- 2 średnie bakłażany
- 4 ziemniaki
- 2 marchewki
- 1 kg świeżych pomidorów
- 3 ząbki czosnku
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- pęczek natki pietruszki
- sól i pieprz do smaku
Do garnka wlewam olej rzepakowy. Cebulę kroję na ćwiartki, a następnie w plasterki i wrzucam ją na dno garnka z olejem. Ziemniaki obieram, kroję w kostkę i wrzucam na cebulę. Papryki, obrane marchewki i bakłażany również kroję w kostkę i pomieszane wrzucam na ziemniaki. Na samej górze układam ćwiartki pomidorów. Przykrywam pokrywką i na małym ogniu (bez mieszania) duszę minimum 1 godzinę. Po tym czasie wszystkie warzywa puszczą soki, ugotują się, ale nie przypalą.
Na talerzu posypuję poszatkowaną natką pietruszki, solę i pieprzę do smaku.
Ciekawostka: Olej rzepakowy ma bardzo delikatny smak, nadaje się do potraw wytrawnych i słodkich. Przy takim daniu jak czanaki pomoże wydobyć aromat warzyw, dzięki ich podsmażeniu na oleju rzepakowym, ale nie będzie wybijać się na pierwszy plan, nie zdominuje potrawy.
Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych