Na wysokich obrotach z cukrzycą
Cukrzyca jest chorobą, z którą można prowadzić aktywne życie. Ważne jest pozostawanie pod opieką lekarza, a także zbilansowana dieta, która jest istotnym czynnikiem wspomagającym leczenie. W jaki sposób odżywiać się, aby żyć z tym problemem pełnią życia?
Przyczyną cukrzycy są zaburzenia w wydzielaniu insuliny, której zbyt mała ilość może prowadzić do m.in. hiperglikemii. Schorzenie to, ze względu na częstość występowania uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Od momentu rozpoznania cukrzycy, jej leczenie trwa całe życie. Terapia i odpowiednia dieta mogą jednak sprawić, że osoby dotknięte chorobą mogą normalnie funkcjonować.
Jakie więc żywienie wybierać mając cukrzycę?
Po pierwsze – jedz regularnie!
Przy komponowaniu jadłospisu dla cukrzyków należy pamiętać, że każda choroba jest inna, warto więc wcześniej skonsultować się z lekarzem. Istnieje kilka podstawowych zasad, do których powinni stosować się wszyscy diabetycy. Jedną z nich jest systematyczność w przyjmowaniu posiłków. W zależności od typu cukrzycy i przyjmowanych leków liczba zalecanych posiłków może się wahać od 3 do 6 dziennie. Ważne jest jednak, aby były one w regularnych odstępach czasowych. [1]
Kontroluj węglowodany
Jest to szczególnie ważny obszar dla diabetyków. Najlepiej, jeśli całkowicie wyeliminujemy cukry proste, a te złożone będziemy spożywać w rozsądnych ilościach. Powinniśmy unikać słodzonych napojów, ciast i innych słodkich przetworów, a nawet niektórych owoców. Aby dowiedzieć się, po które z nich możemy sięgać w określonej częstotliwości, należy sprawdzić ich indeks glikemiczny. W naszej diecie powinny się pojawić za to kasze, płatki owsiane, a także ciemne pieczywo. [2]
Wybieraj chude mięsa
Źródłem białka w diecie diabetyków powinny być chude mięsa i przetwory nabiałowe, a także rośliny strączkowe. Na mięso wołowe i cielęcinę powinniśmy pozwalać sobie jedynie od czasu do czasu. Warto włączać do swojej diety na przykład soczewicę czy groch – to nie tylko dobre źródło białka, lecz także witamin i składników mineralnych[3].
Tłuszcze dla diabetyków (i nie tylko!)Mimo iż to nie tłuszcze wpływają bezpośrednio na rozwój cukrzycy, warto pamiętać, że osoby cierpiące na tę przypadłość znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy. Z tego powodu, diabetycy powinni zwracać uwagę również na ilość i jakość tych składników w diecie. Powinni oni unikać tłuszczów nasyconych (występują głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego)które wpływają na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. [4] Diabetycy mogą za to sięgać po oleje roślinne, zwłaszcza po olej rzepakowy, który jest zalecany w ich diecie. Zawarte są w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, które są deficytowe w diecie typu zachodniego. Kwasy te (ALA, z rodziny Omega-3) występują w nim w idealnych proporcjach do kwasów Omega-6 (LA), tj. 1:2 i przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Oprócz tego olej rzepakowy zawiera witaminy E, K oraz prowitaminę A.
Żyj aktywnie z cukrzycą!
Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na codziennej kontroli diety, wysiłku fizycznego i dobierania do swojego trybu życia i rodzaju choroby, odpowiednich dawek insuliny. Mimo, że może to być czasochłonne, da się pogodzić dbałość o zdrowie z aktywnym życiem. Udowadniają to zarówno zmagające się z chorobą osoby w naszym otoczeniu, jak i znane postaci ze świata sztuki, polityki i sportu.
[1] http://www.zyciezcukrzyca.pl/jak-zyc-z-cukrzyca.html
[2] http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/indeks-glikemiczny-wazna-bron-w-walce-z-cukrzyca_36804.html
[3] http://www.mp.pl/cukrzyca/dietaiwysilek/67051,dieta-cukrzycowa
[4] http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=2275