Dzieci zdrowsze dzięki tłuszczom?
Niemieccy naukowcy potwierdzają dobroczynny wpływ oleju rzepakowego na rozwój niemowląt
Choć niezbędność tłuszczów w diecie potwierdzają specjaliści od żywienia, wciąż nie są one kojarzone ze zdrowym odżywianiem, którego ważny składnik w istocie stanowią. Naukowcy z Instytutu Badań nad Żywieniem Dzieci w Dortmundzie dowiedli, że tłuszcze powinny być składnikiem diety już od najwcześniejszych miesięcy życia. Badania prowadzono z użyciem oleju rzepakowego. Zawiera on bowiem kwasy tłuszczowe, występujące również naturalnie w mleku matki.
Waga tłuszczów w diecie dzieci
Czas niemowlęctwa to najlepszy moment na rozpoczęcie kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Każda mama zdaje sobie doskonale sprawę, że pierwsze miesiące życia dziecka mają niebagatelny wpływ na jego dalszy rozwój. Nic nie zastąpi mleka matki, niemniej jednak, w momencie gdy zaczynamy wprowadzać do jadłospisu niemowlęcia pokarmy stałe, warto zastanowić się nad ich właściwym składem. Żywieniowcy potwierdzają, że półrocznemu dziecku swobodnie można dodawać do zupek i papek warzywnych oleje roślinne. W tym oczywiście olej rzepakowy, legitymujący się dobrym składem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3).
Zaskakujące wyniki badań
Pozytywny wpływ oleju rzepakowego na rozwój najmłodszych potwierdzają badania przeprowadzone w Instytucie Badań nad Żywieniem Dzieci w Dortmundzie. W 2008 roku niemieccy żywieniowcy zbadali 102 niemowlęta w wieku od 5 do 10 miesięcy. Dzieci podzielono na 2 grupy. Pod ścisłym nadzorem lekarzy rodzice podawali swoim maluchom 5 posiłków dziennie, przy czym warunkiem podstawowym było oparcie ich składu głównie na warzywach i ziemniakach. Grupa pierwsza posiłki warzywno-ziemniaczane wzbogacała olejem kukurydzianym, druga – rzepakowym. Na koniec eksperymentu porównano poziom kwasów omega-3 we krwi badanych dzieci i grupa druga wykazała znaczną przewagę nad pierwszą.
Omega-3 a rozwój młodego organizmu
Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na zdrowie. Nie są one wytwarzane przez organizm samoczynnie, powinny więc być mu dostarczane od zewnątrz, najlepiej w postaci pokarmów czy dodatku do nich. Dodatek oleju rzepakowego do posiłków wpływa na poziom kwasów tłuszczowych we krwi, te zaś – jak mówią naukowcy z Dortmundu – działają pozytywnie na rozwój mózgu oraz układu odpornościowego organizmu. Odpowiednia ilość omega-3 w diecie niemowląt jest niezwykle ważna, ponieważ właśnie w pierwszych miesiącach życia organizm rozwija się najszybciej, a ich odpowiednia podaż wspomaga również prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego oraz wzroku. Autorzy badań mówią również, że kwasy omega-3 i omega-6 są doskonale przyswajane przez organizm dziecka już od 5-6 miesiąca życia. Co więcej, naukowcy odkryli, że omega-3 w olejach roślinnych, takich jak choćby olej rzepakowy, są nawet bardziej stabilne niż w mleku matki, gdzie również znajdują się naturalnie.
Efektem dortmundzkich badań jest nowa piramida żywienia dzieci, popularyzowana przez tamtejszych żywieniowców.