Z rzepakowym dookoła świata: Japonia
Choć położona tysiące kilometrów stąd, Japonia jest w naszym życiu obecna na całkiem licznych płaszczyznach. Nie mamy wprawdzie wulkanów ani superszybkich pociągów, ale z ochotą jeździmy japońskimi autami, kupujemy tamtejszy sprzęt elektroniczny, a jedzenie sushi już dawno przestało być luksusem. I jeszcze olej rzepakowy – i u nas, i w Japonii jest najczęściej kupowanym tłuszczem roślinnym. 1
Kuchnia japońska to wszelkiego typu dary morza, warzywa oraz ryż. Wiele potraw jada się w Japonii na surowo, inne grilluje na specjalnej płycie, gotuje na parze lub smaży w głębokim oleju, tak jak choćby znane i u nas warzywa w tempurze. Ten rodzaj ciasta szczelnie osłania warzywa podczas smażenia, co ma na celu również ochronę składników odżywczych, w tym witamin. A jako że tłuszcze biorą udział we wchłanianiu i transporcie witamin (A, D, E i K), japońscy kucharze zaliczają produkty smażone w tempurze do wartościowych. Do smażenia zaś używają głównie oleju rzepakowego.1
Kuchnia japońska zalicza się do najzdrowszych na świecie. Sami Japończycy tryskają zdrowiem i trudno wśród nich znaleźć osoby otyłe. 127 milionów Japończyków (tylu mieszkańców kraj ten liczył w 2014 r.) spożywa rocznie 2,5 miliona ton olejów roślinnych2, wśród których olej rzepakowy pod względem sprzedaży plasuje się na pierwszym miejscu z 40 proc. udziałów w rynku. Drugim popularnym olejem jest olej sojowy, poza nim natomiast na japońskich półkach można spotkać oliwę, oleje z winogron, orzechów, sezamu, a także tłuszcze u nas nieznane (np. olej z awokado) i zadziwiające mieszanki: olej rzepakowy z sojowym czy rzepakowy z palmowym.3
Olej rzepakowy wytwarza się w Japonii od starożytności. Do lat 50. XX wieku tłoczono go w warunkach domowych na własne potrzeby. Później powstały większe gospodarstwa i plantacje rzepaku, usytuowane głównie w okolicy miasta Yokohama-machi na wyspie Honsiu. Większość okolicznych mieszkańców zaangażowana jest zawodowo w lokalny przemysł olejowy. Od roku 1989 w Yokohamie-machi organizuje się doroczny Festiwal Kwitnienia Rzepaku, zwany Nanohana, do którego głównych punktów należą maraton wokół rzepakowych pól oraz – rzepakowy labirynt! W ogóle czas kwitnienia rzepaku w tych okolicach Yokohamy-machi jest szczególnie urokliwy, ponieważ żółte pola kontrastują tam ładnie z wodami pobliskiej zatoki.4 Taki krajobraz, nietypowy dla Japonii, stanowi nie lada gratkę dla turystów: odwiedzają oni okolicę tłumnie, o czym świadczą zdjęcia zamieszczone choćby w portalu Trip Advisor. Większość z nich jest…żółta5 :)
Źródła przytaczanych danych:
- Cooking Sun. Japanese Cooking Classes in Kyoto, What oil do you use for cooking in Japan? Is tempura healthy? http://www.cooking-sun.com/oil-use/ [dostęp 24.05.2016].
- Canola Council of Canada: Markets & Stats: Japan, http://www.canolacouncil.org/markets-stats/markets/japan/ [dostęp 24.05.2016].
- International Markets Bureau of Agriculture and Agri-Food Canada, Consumer trends. Cooking oils in Japan, broszura do pobrania: http://www5.agr.gc.ca/resources/prod/Internet-Internet/MISB-DGSIM/ATS-SEA/PDF/6384-eng.pdf [dostęp 24.05.2016].
- Shimamura Natsu, Rediscovering the Treasures of Food: Rapeseed Oil, http://www.tokyofoundation.org/en/topics/japanese-traditional-foods/vol.-6-rapeseed-oil [dostęp 24.05.2016].
- Trip Advisor: Yokohama-machi, Japan, https://www.tripadvisor.com/Tourism-g1120408-Yokohama_machi_Kamikita_gun_Aomori_Prefecture_Tohoku-Vacations.html [dostęp 24.05.2016].