Piękno w każdej kropli
Olej rzepakowy w domowych kosmetykach
Jeśli od czasu do czasu zaglądacie na naszą stronę, wiecie już, że olej rzepakowy może mieć wiele zastosowań, także tych nie kuchennych. Pożądany w zdrowej diecie, wielofunkcyjny kulinarnie, jest też świetnym składnikiem domowych kosmetyków. Warto wypróbować jego dobroczynne właściwości na własnej skórze, zwłaszcza latem, gdy wymaga ona szczególnej pielęgnacji. A i czasu więcej na eksperymenty w wakacje… Zapraszamy do skorzystania z kilku wypróbowanych przepisów na domowej roboty naturalne kosmetyki.
Na początek odrobina wiedzy, czyli dlaczego akurat olej rzepakowy jako baza do kosmetyków. Otóż olej rzepakowy należy do grupy korzystny dla zdrowia tłuszczów roślinnych, których spożywanie poleca wielu specjalistów dietetyków. Oleje roślinne zawierają między innymi prozdrowotne nienasycone kwasy tłuszczowe, a rzepakowy szczególnie dużą ilość kwasów omega-3 i omega-6. Dodatkowo znajdziemy w nim witaminy E i K oraz prowitaminę A. Wszystkie te składniki, dostarczane wraz z pożywieniem, wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, nie pozostając bez znaczenia również dla skóry. Witamina E chociażby, zwana witaminą młodości, wspomaga komórki skóry w walce z wolnymi rodnikami i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Latem, gdy częściej wystawiamy twarz na słońce i kąpiemy się w słonej wodzie morskiej, przyda się nam więcej antyoksydantów, takich jak witamina E, by jeszcze lepiej ją chronić. Dlatego też warto zastosować olej rzepakowy również zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. Polecamy zatem szczególnie maseczki z jego użyciem. I z dodatkiem owoców – sezonowych lub egzotycznych.
EGZOTYCZNA MASECZKA ODŻYWCZA DO TWARZY
2-3 łyżki oleju rzepakowego miksujemy lub dokładnie rozcieramy w miseczce z miąższem z jednego dojrzałego banana. Następnie do otrzymanej papki dodajemy czubatą łyżkę rozdrobnionego lub startego na drobnych oczkach mango i całość dokładnie mieszamy. Taka maseczka doskonale odżywia i odświeża skórę, zwłaszcza tę nieco przesuszoną. Nakładamy ją na twarz i relaksujemy się przez 20 minut. Przed aplikacją maseczkę można delikatnie schłodzić w lodówce, ale nie za długo, by nie była lodowata. Jeśli mamy pod ręką laskę wanilii, warto dorzucić do owocowej papki jedno ziarenko, żeby cieszyć się również zmysłowym zapachem naszego domowego specyfiku.
ZIELONA MASKA ODMŁADZAJĄCA
Miksujemy 1 dojrzały owoc kiwi z łyżką oleju rzepakowego i łyżką naturalnego jogurtu. Nakładamy na oczyszczoną twarz na kwadrans (na 10 minut w przypadku suchej cery) a następnie delikatnie ścieramy przy pomocy wacika. Dzięki kwasowości kiwi, maska ta ma działanie ściągające i ujędrniające skórę, zaś dodatek oleju pomoże ją nieco natłuścić i odżywić.
SZCZEGÓLNIE POLECAMY: PRZEPIS JEDNEJ Z LAUREATEK NASZEGO KONKURSU „PIĘKNO Z NATURY” – Pani Iwony Świerczyńskiej
1 szklanka świeżych malin, 1 szklanka brązowego cukru, 2 łyżki oleju rzepakowego, garść liści świeżej mięty, 2-3 krople olejku migdałowego. Maliny, olej rzepakowy, świeżą miętę i olejek migdałowy miksujemy w blenderze do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową mieszankę dodajemy do brązowego cukru i mieszamy razem, ale niezbyt mocno, aby cukier się zbytnio nie rozpuścił. Używamy zaraz po przygotowaniu jako naturalny peeling. Ilość cukru można naturalnie redukować lub zwiększać w zależności od tego na jakie partie ciała peeling ma zostać użyty. W przypadku delikatnych części ciała cukru powinno być mniej, w przypadku zrogowaciałego naskórka – więcej.