Żyj higienicznie
Czy wiesz co oznacza żyć higienicznie? Higiena to nie tylko codzienne zażywanie kąpieli, mycie zębów oraz rąk przed posiłkiem. Na higieniczny styl życia składa się znacznie więcej czynności, które tak jak przywołane wcześniej mycie zębów powinny wejść nam w nawyk.
Choroba cywilizacji
Brak czasu – często określany jako „choroba naszej cywilizacji” – popycha nas do popełniania wielu błędów. W pogoni za realizacją celów, pogrążeni w pracy często zapominamy o tym co najważniejsze, czyli o naszym zdrowiu. Już dziesiątki lat temu pisano fraszki na jego temat – mało kto nie zna fragmentu „Szlachetne zdrowie,/ Nikt się nie dowie,/ Jako smakujesz,/ Aż się zepsujesz.(…)”[1]. Jednak mimo przekazywanych przez pokolenia mądrości, nie potrafimy dojść do kompromisów, które pomogłyby nam w pełni cieszyć się życiem. Żyjemy coraz szybciej, nakładamy na siebie coraz więcej obowiązków służbowych, nasze relacje ograniczają się do pisania maili, wykonywania telefonów oraz kontaktów za pomocą portali społecznościowych. To wszystko sprawia, że aktywność fizyczna staje się tak zwanym „towarem luksusowym”.
Higieniczny styl życia
Higieniczny inaczej zrównoważony – taki stan nazywany jest w medycynie „homeostazą”. Na taki styl życia składają się 3 podstawowe elementy, których zbalansowane przestrzeganie pomoże cieszyć się zdrowiem[2].
- Aktywność fizyczna – ta towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Dawniej to właśnie sprawność fizyczna była głównym atrybutem świadczącym o zaradności człowieka. Dziś zapominamy o tym, że aktywność to najlepszy lek na większość chorób. Wojciech Oczko, znany jako lekarz króla Stefana Batorego, twierdził, że „ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek”, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”. Ruch ma wpływ na najważniejsze układy: układ szkieletowy, mięśniowy, układ krążenia a kontrolowany jest przez układ nerwowy. Jak wiemy układy te są ze sobą powiązane – trenując jedne z nich wpływamy na polepszenie kondycji drugiego. Kiedy jednak nie używamy ich, dochodzi o całego łańcucha zmian w każdym z [3] Mięśnie zanikają, a tkanka kostna staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Ruch pomaga nam także w walce z otyłością, która jest również dużym zagrożeniem dla zdrowia.
- Odpowiednia dieta – ona także pomaga nam w walce z drugą chorobą naszej cywilizacji – otyłością. Zapracowani, nie mamy czasu przygotować pełnowartościowych posiłków, co skutkuje sięganiem po szybkie wysokokaloryczne przekąski i śmieciowe jedzenie. Pełnowartościowa dieta powinna być oparta na warzywach, owocach, niskoprzetworzonych produktach zbożowych oraz wartościowych tłuszczach roślinnych. Te (np. olej rzepakowy) dostarczają nam skoncentrowanej formy energii, biorą udział we wchłanianiu i transporcie witamin, a co najważniejsze są źródłem kwasów tłuszczowych. Jeśli wybierzemy te właściwe, nasz organizm dostanie odpowiednie składniki odżywcze. Wybierając tłuszcz powinniśmy kierować się zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej rzepakowy zawiera ich bardzo dużo, zwłaszcza kwasów Omega-3 (olej rzepakowy zawiera ich 10 razy więcej niż oliwa z oliwek[4]). Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6 (odpowiednio ALA i LA), pomagają nam w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi , a dodatkowo kwas ALA jest prekursorem kwasu DHA, który korzystnie wpływa na serce i układ krążenia. Zaleca się spożycie 2 łyżek oleju rzepakowego dziennie – taka ilość dostarczy nam 2 g kwasu alfa linolenowego ALA. [5]
- Odpoczynek – aby nasz organizm pracował prawidłowo, niezbędny jest także odpoczynek i relaks. Liczba bodźców, jakie na co dzień odbiera nasz organizm jest tak duża, że bez relaksu nasz organizm nie dałby im rady. Najlepszą i najbardziej efektywną formą relaksu jest po prostu sen. Jego brak określany jest w medycynie jako „deprywacja”, powoduje zaburzenia nastroju a także kłopoty z koncentracją. Stan naszego umysłu przekłada się na układ immunologiczny. Na skutek deprywacji spada liczba białych krwinek, które odpowiedzialne są za prawidłową odporność. [6]
Nie da się prowadzić zdrowego stylu życia zaniedbując choćby jeden z tych elementów. Prawidłowa dieta, aktywność ruchowa i odpoczynek to klucz do szczęścia, bo czym jest życie w chorobie?
[1] Fragment fraszki „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego, w: Dzieła Polskie(1919) / Fraszki / Księgi III / Na Zdrowie
[2] D. Śliż, A. Mamcarz, w: Kuchnia dla serca zdrowie z roślin, Poznań 2016, s.25-28.
[3] Ibidem.
[4] dane Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin opublikowane w monografii pt. „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” pod red. prof. dr. hab. Jana Krzymańskiego (Warszawa, 2009)
[5] D. Śliż, A. Mamcarz, w: Kuchnia dla serca zdrowie z roślin, Poznań 2016, s.25-28.
[6] Ibidem.