Wytrawne konfitury – nowa moda w kuchni
Przyjęło się, że konfitury muszą być koniecznie na słodko. Nie tylko dzieci uwielbiają słodkie dżemy i powidła. Dzięki świetnie zachowanym smaku i zapachu, często są one dodatkiem do ciast lub lądują wprost na śniadaniową kanapkę. Z racji, że sezon na owoce jest już w pełni i możemy do woli korzystać z darów natury, sięgamy po słodkie owoce by móc zamknąć ich smak na zimowe dni.
A co powiecie na wytrawne konfitury? Śmiało można nimi urozmaicić urodzinowe menu, podać podczas bankietu firmowego, czy poczęstować znajomych podczas cotygodniowej wizyty. Ich zaletą jest to, że można podać je na mnóstwo sposobów: na grzance z liściem rukoli, na gryczanym naleśniku, w cieście francuskim, zamknięte w cieście ptysiowym, a nawet na kruchym cieście. To niezwykle prosty i efektowny pomysł, który zaskoczy niejedno podniebienie.
Do tej pory, w słoiki najczęściej zamykaliśmy smak lata w postaci truskawek, malin, jagód… a co gdyby tak zamknąć limonkę z miętą i pieprzem, imbir z pomarańczą czy cebulę? Uznanie gości gwarantowane J
Konfitura z czerwonej cebuli
Składniki:
- 500 g czerwonej cebuli
- 500 g cukru
- 5 łyżek octu winnego
- gałązka świeżego rozmarynu
- 80 ml oleju rzepakowego
- Sól
Wykonanie:
Olej rzepakowy podgrzewany na patelni. Wsypujemy na nią pokrojoną w pióra cebulę (cebulę przed smażeniem warto posypać szczyptą soli – nie rozpadnie się podczas smażenia i zachowa swoją przyjemną teksturę) oraz ocet winny, cukier i gałązkę rozmarynu i gotujemy na niedużym ogniu przez około 30 minut. Gdy stwierdzimy, że masa jest już gotowa, wyciągamy z niej rozmaryn a całość zlewamy do słoiczka i szczelnie zamykamy.
Ważnym dodatkiem w tym zestawieniu jest olej rzepakowy – ten idealnie nadaje się do tego typu przetworów. Jest nośnikiem witamin takich jak A, E, D i K a ponadto ma wysoką temperaturę dymienia, więc podczas obróbki nie wpłynie on negatywnie na smak konfitury – a jedynie go podkreśli.