Wartościowe tłuszcze w walce z nadciśnieniem
Pomimo wielu programów edukacyjnych akcentujących rolę profilaktyki w utrzymaniu dobrej kondycji serca, główną przyczyną zgonów w Polsce i Europie wciąż są choroby sercowo-naczyniowe. Jednym z poważniejszych schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze, które uznane zostało za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy. Polskie Forum Profilaktyki podaje, że na nadciśnienie tętnicze cierpi 1/3 dorosłych Polaków. Dzięki zdrowym nawykom, takim jak odpowiednio zbilansowana dieta, możemy wpłynąć na obniżenie ciśnienia, a w dalszej perspektywie na poprawę kondycji serca.
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, które jest
szczególnie groźne ze względu na praktycznie bezobjawowy rozwój choroby. Brak specyficznych objawów zwiększa ryzyko, że choroba będzie się rozwijała bez naszej wiedzy i kontroli, co w przypadku nadciśnienia może prowadzić do groźnych powikłań. Jednym z kluczowych obszarów profilaktyki nadciśnienia są regularne badania, które umożliwiają bieżące monitorowanie stanu własnego zdrowia i wczesne podejmowanie odpowiednich kroków zaradczych.
Zbilansowana dieta jako warunek konieczny obniżenia ciśnienia
Zapobieganie wystąpieniu nadciśnienia, a także łagodzenie jego objawów, opiera się przede wszystkim na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia (aktywność fizyczna, brak nałogów, właściwa dieta). Ważną przyczyną wysokiego poziomu ciśnienia tętniczego jest nieprawidłowy sposób odżywiania. Warto zadbać o to, by nasza dieta była odpowiednio zbilansowana i zawierała ważne z punktu widzenia potrzeb organizmu składniki odżywcze. Z punktu widzenia profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych bardzo ważnym składnikiem naszej diety są tzw. dobre tłuszcze, których w żadnym wypadku nie należy unikać. Pożądane przez nasz organizm wartościowe tłuszcze to Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, do których należy kwas linolowy (LA, z grupy omega-6) i alfa-linolenowy (ALA, z grupy omega-3). Te składniki odżywcze skutecznie obniżają ciśnienie i poziom złego cholesterolu (LDL). Warto podkreślić, że nasz organizm nie potrafi ich syntetyzować, co oznacza, że nienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane poprzez pożywienie. W warunkach polskich, przy niewielkim spożyciu ryb i orzechów, głównym źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne, wśród których olej rzepakowy zawiera aż ok. 10% omega 3 i 20% omega-6.
Optymalny stosunek Omega-6 do Omega-3 kluczem do zdrowia
O prozdrowotnym wpływie nienasyconych kwasów
tłuszczowych decyduje nie tylko ich zawartość
w poszczególnych produktach, ale także wzajemny stosunek Omega-6 do Omega-3. W tradycyjnej diecie mieszkańców Europy Północnej, kwasu tłuszczowego LA jest wielokrotnie więcej niż kwasu ALA, podczas gdy z punktu widzenia profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych pożądane jest, aby przewaga Omega-6 do Omega-3 była kilkakrotnie mniejsza. Omega-3 jest deficytowy w naszej diecie, dlatego trudno jest zbliżyć się do rekomendowanych przez dietetyków proporcji. Rozwiązaniem jest spożywanie oleju rzepakowego, w którym stosunek Omega-6 do Omega-3 wynosi 2:1 i jest taki sam jak w tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej, która jest uznawana za wzorcowy sposób żywienia w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Prozdrowotne oleje roślinne
Zbilansowana dieta, dedykowana osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, cechuje się niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za wzrost stężenia złego cholesterolu (LDL). Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego (masło, smalec). Pożądane jest, aby tłuszcze nasycone, których w diecie typu zachodniego jest za dużo, zastępować tłuszczami pochodzenia roślinnego, dzięki czemu obniżony zostaje poziomu złego cholesterolu. Spośród tłuszczów roślinnych wyróżnia się olej rzepakowy, który jako jedyny cechuje się optymalnym stosunkiem Omega-6 do Omega-3. Olej rzepakowy stanowi także bogate źródło steroli roślinnych (fitosteroli), odpowiadających za obniżanie poziomu złego cholesterolu w organizmie.
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, w przypadku którego sami możemy podjąć działania zaradcze. Regularne badania, przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, a także odpowiednio zbilansowana dieta to główne obszary profilaktyki chorób układu krążenia. Wsparciem na tym polu jest nasz rodzimy surowiec – olej rzepakowy, który uwzględniony w codziennej diecie przyczynia się do obniżenia ciśnienia i cholesterolu. Olej rzepakowy, ze względu na swoją niską zawartość kwasów nasyconych, jest uznawany za najlepszy olej dla osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia.