Tłuszcze w diecie kobiet i mężczyzn
Zbilansowana dieta, która polega na dbałości o wysoką wartość odżywczą posiłków, jest warunkiem dobrej kondycji organizmu. Chociaż troska o odpowiednie zróżnicowanie przygotowywanych potraw powinna dotyczyć nas wszystkich, założenia zbilansowanej diety mogą się nieznacznie różnić w zależności od płci. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze, takie jak tłuszcze, różni się w przypadku kobiet i mężczyzn.
Różnice w zapotrzebowaniu energetycznym
Różnice w „kobiecej” i „męskiej” diecie wynikają przede wszystkim z odmiennego zapotrzebowania energetycznego kobiet i mężczyzn. W większości przypadków to przedstawiciele silniejszej płci potrzebują więcej energii, a co za tym idzie, mają oni większe od kobiet zapotrzebowanie na składniki odżywcze dostarczane w pożywieniu. Wynika to z prowadzonego przez mężczyzn bardziej aktywnego trybu życia.
Tłuszcze jako źródło energii
Głównym, obok węglowodanów, źródłem energii są tłuszcze, które powinny pokrywać około 30-35% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Tłuszcze nie tylko dostarczają organizmowi skoncentrowanej formy energii, ale także chronią przed utratą ciepła i wspomagają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie istotna w przypadku mężczyzn, którzy z powodu większej przeciętnej masy ciała i większego udziału masy mięśniowej wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminy.
Przewaga tłuszczów nienasyconych w diecie
Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne
osób aktywnych fizycznie przekłada się w ich przypadku na odpowiednio większe spożycie produktów, które stanowią źródło energii. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od zróżnicowanych potrzeb organizmu, zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni przestrzegać założenia, będącego podstawą zbilansowanej diety, o utrzymywaniu odpowiednich proporcji pomiędzy składnikami odżywczymi. W przypadku tłuszczów oznacza to zwiększenie spożycia tłuszczów nienasyconych kosztem nasyconych, które zwiększają ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego. Tłuszcze nienasycone występują przede wszystkim w olejach roślinnych, spośród których najkorzystniejszym składem kwasów tłuszczowych wyróżnia się olej rzepakowy.
Niezależnie od płci i od tego, czy prowadzimy aktywny tryb życia czy nie, tłuszcze odgrywają równie ważną rolę w naszej diecie. Tłuszcze nie tylko dostarczają skoncentrowanej formy energii, ale także są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.