Rewolucja na talerzu
Olej rzepakowy rekomendowany przez naukowców z Harvardu
Zdrowa dieta, zbilansowane posiłki, warzywa, błonnik – zalecenia żywieniowców przeplatają się w mediach z okresowo modnymi dietami-cud, polegającymi na ograniczeniu lub nawet eliminacji poszczególnych grup składników. Łatwo pogubić się w tym bogactwie przekazów i idei. Jak zatem odżywiać się bezpiecznie i z korzyścią dla organizmu? Na pewno z rozsądkiem. Gdzie szukać wiedzy na ten temat? U uznanych autorytetów. Takich jak na przykład naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda, którzy opublikowali niedawno Talerz Zdrowego Żywienia, prezentujący optymalny skład codziennych posiłków.
Talerz Zdrowego Żywienia, powstały w oparciu o rezultaty najnowszych badań naukowych, jest projektem całkowicie wolnym od wpływu interesów przemysłu spożywczego, co potwierdza na stronie internetowej Harvard School of Public Health prof. Walter Willet, stojący na czele tamtejszego Wydziału Żywienia.
Nowy zbiór zasad, przedstawiony w formie talerza, na którym poszczególne grupy produktów zajmują tyle miejsca, ile proporcjonalnie zajmować powinny w diecie, jest swego rodzaju graficznym przewodnikiem po odżywianiu. Bardzo prostym, przejrzystym i zrozumiałym dla każdego.
A jednocześnie nieco rewolucyjnym, także z polskiej perspektywy.
Zwróćmy uwagę na wyraźne wyróżnienie oleju rzepakowego w tych zaleceniach, bowiem zyskał tu miano zdrowego oleju. Olej rzepakowy, bogaty jest bowiem w korzystne dla organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, sterole roślinne, jak również witaminy E, K i prow. A. Zdrowe oleje roślinne jako kategoria żywieniowa są według ekspertów z Harvardu równie niezbędne w diecie jak woda, a ich spożycie zaleca się kosztem ograniczenia masła i tłuszczów trans.