Przetwory z rzepakowym – pieczona papryka
Już niedługo rozpocznie się kalendarzowa jesień, a z nią jakże przyjemny czas przygotowywania przetworów na długą i mroźną zimę. Najczęściej smak lata zamykamy w słoiku w zalewie z octu lub oleju.
Częstym gościem na naszych jesiennych stołach jest papryka – jak zamknąć ją w słoiku, aby smakowała równie dobrze jak jej świeża siostra? Naszym zdaniem papryka świetnie smakuje z odrobiną pikanterii w parze z cebulą, zalana aromatycznym olejem rzepakowym. Tak przygotowana pasuje do pieczonych mięs, jako składnik sałatki, czy sosu a także jest świetną przekąską samą w sobie.
Przetwory nie muszą być nudne i zawsze smakować tak samo. Warto pobawić się zalewą.
Olej rozmarynowo-czosnkowy – składniki
- 1 litr oleju rzepakowego
- Kilka gałązek świeżego rozmarynu
- Mała główka czosnku
Przygotowanie: Olej wlewamy do rondelka, podgrzewamy. Dodajemy świeży rozmaryn oraz czosnek.
Pieczona papryka
Składniki:
- 8 dużych papryk
- 4 ząbki czosnku pokrojone w cienkie plasterki
- Sok wyciśnięty z połówki z cytryny (do skropienia papryk i szalotek)
- 8 szalotek pokrojonych w pióra
Przygotowanie: Piekarnik rozgrzewamy do 200°C. Umyte i osuszone papryki kroimy w „łódeczki”, następnie wykładamy je na papier do pieczenia. Na blachę wykładamy także szalotkę pokrojoną w pióra. Całość skrapiamy odrobiną soku z cytryny. Wkładamy do piekarnika i pieczemy tak długo aż skórka papryki popęka, a miejscami stanie się wręcz czarna. Gdy osiągamy taki efekt, paprykę wykładamy do miski i szczelnie przykrywamy ją folią do ostygnięcia. Gdy papryka będzie miała temperaturę pokojową, ściągamy z niej skórkę i wsadzamy do słoika razem z szalotką i kilkoma plasterkami czosnku, następnie zalewamy gorącym olejem rzepakowym.
Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut. Stawiamy na zakrętkach i odstawiamy do wystygnięcia!
Smacznego!