O szparagach słów kilka
Szparag to rodzaj bylin, który obejmuje ponad 200 gatunków. Co ciekawe, większość z nich możemy spotkać na gorącym Czarnym Lądzie! W naszym kraju tylko jeden rodzaj rośnie dziko i jest to szparag lekarski. Nadaje się on do spożycia, jednak najwięcej tych jadalnych szparagów eksportuje się na świat z odległych Chin.
Wybierając szparagi powinniśmy zwrócić uwagę na ich główki i sprawdzić czy szyszki są szczelnie zamknięte a ich końcówki wilgotne. Te świeże powinny być sprężyste i jędrne, a po ich ściśnięciu powinien wypłynąć sok.
Ciekawostka: Świeże szparagi pocierane o siebie skrzypią.
W kuchni szparagi możemy spotkać w dwóch wariantach kolorystycznych – białej i zielonej. Białe szparagi powinny być średnio grube (te cienkie nie są dobre, ponieważ musimy je obrać ze skórki), z kolei zielone mogą być cienkie, ponieważ te gotujemy bez obierania. Jeśli chodzi o przechowywanie to szparagi nie są zbyt wymagające, wystarczy owinąć je wilgotną ściereczką i włożyć do lodówki – tak postoją nawet przez 3 dni.
Jak to się robi!?
Szparagi przed przygotowaniem należy opłukać i osuszyć. Białe należy obrać – zostawiając główki – obieraczką do warzyw. Ważne jest aby odciąć a najlepiej odłamać zdrewniałe końce, które czasami sięgają do 1/3 długości szparaga, z kolei przy świeżych wystarczy nawet 1,5 / 2 cm.
Ciekawostka: Szparagi obieramy bardzo dokładnie od góry do doły – zaczynając pod główką.
Szparagi można zamarynować i zamknąć także w słoiku!
Składniki:
- 1 kg szparagów (kolor wedle uznania)
- cukier
- sól
- szklanka białego octu winnego
- po 1 łyżce posiekanych świeżych ziół: estragonu; majeranku i tymianku
- 10 łyżek oleju rzepakowego – rafinowany olej rzepakowy idealnie sprawdzi się przy tego typu przetworach, ponieważ ma neutralny smak i zapach, który jedynie podkreśli delikatny i wyjątkowy smak szparagów
- pieprz
Sposób przygotowania: Szparagi myjemy, osuszamy, jeśli używamy białych to obieramy. Odłamujemy zdrewniałe końce. Związujemy w pęczki i gotujemy przez około 15-20 minut na stojąco. Szparagi powinno gotować się w osolonej i posłodzonej wodzie „na stojąco” w wysokim, wąskim naczyniu, ale jeśli takiego nie mamy zwykły garnuszek także się sprawdzi.
Marynata: ocet mieszamy z ziołami i ucieramy z olejem rzepakowym a następnie doprowadzamy do wrzenia. Przyprawiamy pieprzem. Szparagi wkładamy do wysokich słoi, zalewamy marynatą, szczelnie zakręcamy i pozostawiamy na 2-3 dni w temperaturze pokojowej.
Smacznego!