Marynaty – źródło smaku, aromatu i wartości odżywczych
Wiele osób nie wyobraża sobie swojego ulubionego dania – mięsa, ryb, porcji warzyw czy grzybów, bez dodatku ziół, przypraw i oleju. Różne kombinacje tych składników tworzą marynaty – dodatek, od którego w dużym stopniu zależy końcowy efekt kulinarny. W zależności od rodzajów i proporcji składników, których użyjemy do przyrządzenia marynat, możemy nie tylko wpływać na smak i aromat potraw, ale także na ich wartość odżywczą, dlatego do przygotowywania marynat warto wybierać najbardziej wartościowe produkty.
Marynaty są jednym z najstarszych sposobów konserwowania żywności. Dzięki tej metodzie produkty nie tylko zachowują na dłużej swoją świeżość i wartości odżywcze, ale także uwydatniony i pogłębiony zostaje ich smak i aromat. Mięsa poddawane marynowaniu dojrzewają – stają się bardziej aromatyczne, kruche i soczyste, ryby nabierają jędrności, a warzywa intensywniejszego smaku. Dodatkowo, marynowanie znacznie skraca czas obróbki termicznej potraw – duszenia, smażenia czy pieczenia.
Tłuszcze jako baza marynat
W zależności od preferencji, lokalnych tradycji kulinarnych oraz specyfiki różnych typów kuchni, skład marynat może się znacznie różnić, jednakże w większości przypadków jednym z ich głównych składników jest olej. Tłuszcze pełnią istotną funkcję w mieszankach ziół i przypraw, którymi wzbogaca się smak potraw – zapobiegają przed utratą wilgoci przez zamarynowane produkty, a co za tym idzie, chronią je przed wysuszeniem podczas pieczenia czy grillowania. To właśnie od tego składnika w dużym stopniu zależy soczystość naszego dania.
Wzbogać smak i wartość odżywczą swojej potrawy
Spośród tłuszczów wykorzystywanych do przygotowywania marynat wyróżnia się olej rzepakowy, którego właściwości czynią z niego wprost idealną bazę dla ziołowych mieszanek. Dzięki swemu neutralnemu smakowi i zapachowi tłuszcz ten pozwala na wydobycie i wzbogacenie naturalnego smaku marynowanych potraw. Ważną cechą wyróżniającą olej rzepakowy jest także jego łatwa odsączalność, dzięki której smażona na patelni czy grillu żywność może być nawet o kilkanaście procent mniej kaloryczna. Dzięki wartościowemu składowi tego oleju – ma najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych spośród tłuszczów roślinnych – nasze zamarynowane danie będzie nie tylko soczyste i aromatyczne, ale także bogate w składniki odżywcze, dzięki którym świetnie zbilansujemy naszą dietę.
Warto znać wartościowe właściwości oleju rzepakowego, które są argumentem za tym, aby to właśnie ten tłuszcz uczynić podstawowym składnikiem naszych marynat – czy to przygotowywanych samodzielnie w domu czy tych gotowych, dostępnych w sklepie. Zwłaszcza w tym drugim przypadku warto pamiętać o roli oleju rzepakowego we wzbogacaniu marynowanych dań i świadomie wybierać te marynaty, które w swoim składzie zawierają właśnie ten tłuszcz.
Marynata z miodem
Składniki:
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 3 łyżki musztardy
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku (posiekanego)
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać za pomocą shakera lub blendera.
Marynata ziołowa
Składniki:
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka octu winnego
- szczypta ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka bazylii
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać za pomocą shakera lub blendera.