Zadbaj o krew – nie tylko w Światowy Dzień Krwiodawcy!

Co roku 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie, jak ważną rolę w naszym organizmie pełni krew. W ten dzień warto również pomyśleć, w jaki sposób sprawić, aby była ona dobrej jakości, co z pewnością wpłynie na nasz stan zdrowia i może uratować komuś życie.
Krew to jedyna płynna tkanka w organizmie człowieka. Dzięki pracy serca krąży ona w naczyniach krwionośnych. Składa się z białych, czerwonych i płytkowych krwinek oraz osocza. Transportuje tlen, odpowiada za odporność, a także chroni organizm przed inwazją drobnoustrojów[1]. W organizmie człowieka znajduje się od 5 do nawet 5,5 litra krwi[2]. Raz na jakiś czas możemy oddać jej część bez uszczerbku dla naszej formy. Kiedy? Jak to zrobić?
Gdzie? Ile? Jak często?
Krew może oddać każda osoba, która nie ma przeciwwskazań, ma od 18 do 65 lat i waży więcej niż 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać 450 ml, co określa się jako jedną jednostkę. Zalecenia co do częstotliwości oddawania są różne dla kobiet i mężczyzn. Panowie mogą oddawać krew maksymalnie 6 razy do roku, panie natomiast tylko 4. Istotne jest, że przerwa pomiędzy poszczególnymi donacjami nie powinna być krótsza niż 2 miesiące[3].
Kiedy nie można oddać krwi?
Istnieje wiele czynników, które mogą wykluczyć nas z grona potencjalnych krwiodawców. Tymi, które eliminują nas na stałe są wszelkie poważniejsze choroby m.in. zakaźne, układu pokarmowego, nerwowego, moczowego, oddechowego, krwi, a także nowotwory złośliwe. Czasowo wyklucza nas naruszenie tkanek (zabiegi operacyjne, ciąża i poród, akupunktura, tatuaż, piercing) oraz choroby i zażywanie niektórych leków (antybiotyków, aspiryny)[4].
Dbaj o krew!
Dbając o siebie na co dzień, warto myśleć również o jakości naszej krwi, ponieważ nie tylko wpływa ona na cały organizm, lecz także może uratować komuś życie. Należy stosować zrównoważoną dietę, która korzystnie działa na funkcjonowanie całego ciała. Warto zadbać o odpowiednią podaż żelaza oraz witamin, m.in. K. Ta jest niezbędna do produkcji protrombiny, która ma istotny wpływ na proces krzepnięcia krwi[5]. Potrzebna do prawidłowego funkcjonowania jest także witamina E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Składniki te możemy znaleźć m.in. w oleju rzepakowym. Warto więc spożywać dwie łyżki tego produktu dziennie. Olej rzepakowy nie tylko zawiera wymienione wcześniej składniki, lecz także jest źródłem steroli roślinnych, które wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Warto pomóc!
Krew dla wielu chorych jest lekiem, który nie ma zamiennika. Oddana przez nas krew trafia do osób poddawanych skomplikowanym zabiegom chirurgicznym, pacjentów po wypadkach, a także do chorych leczonych na hemofilię, niedokrwistość i nowotwory. Tylko od nas zależy, czy ten niezastąpiony składnik trafi do potrzebujących!
[1] http://www.krwiodawstwo.pl/59/co-to-jest-krew
[2] http://www.darkrwi.info.pl/portal/pokaz/21/co-to-jest-krew-i-do-czego-sluzy.html
[3] http://www.darkrwi.info.pl/portal/pokaz/5/jak-czesto-mozna-oddawac-krew.html
[4] http://www.krwiodawstwo.pl/71/dyskwalifikacje
[5] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/witamina-k-jak-krzepliwosc_38415.html