Witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe skuteczną bronią w walce z cellulitem!
Strapieniem wielu współczesnych kobiet jest cellulit, czyli nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która objawia się nierówną powierzchnią skóry. Wśród partii ciała najbardziej narażonych na pojawienie się charakterystycznej „skórki pomarańczowej” wymienia się uda, biodra, brzuch i ramiona, a więc te miejsca, w których odkłada się tkanka tłuszczowa. Z uwagi na mało atrakcyjny wygląd cellulitu większość kobiet szuka sposobów na przywrócenie skórze zdrowego wyglądu. Jednym z nich jest dieta antycellulitowa, w której ważną rolę pełnią witaminy i tłuszcze roślinne, które są źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT).
Mitem jest, że problem cellulitu dotyczy tylko puszystych pań. Za powstawanie pomarańczowej skórki odpowiada wiele czynników – nasza waga jest tylko jednym z nich. Największe znaczenie mają tu nasze niezdrowe nawyki, takie jak używki (alkohol, papierosy), siedzący tryb życia, a także niewłaściwa dieta. Walka z cellulitem polega na zmianie swoich codziennych przyzwyczajeń, przy czym sposób odżywiania odgrywa tu kluczową rolę. Zdrowy wygląd naszej skóry w znacznym stopniu zależy od tego, czy dostarczamy organizmowi potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach.
Witaminy A, C i E dla pięknej i zdrowej skóry
Skóra, jak i cały nasz organizm, dla dobrej kondycji potrzebuje dużej ilości witamin. Powinniśmy zadbać szczególnie o to, by w naszych posiłkach nie zabrakło witaminy A, C i E. To właśnie te składniki warunkują dobrą kondycję skóry, a co za tym idzie jej, atrakcyjny wygląd. Ich niedobór w diecie objawia się przesuszeniem skóry, utratą przez nią elastyczności i sprężystości. Dzięki tym właściwościom, witaminy A, C i E są ważnym elementem diety antycellulitowej. Bogatym źródłem tych cennych składników są owoce i warzywa, a w przypadku witaminy E dodatkowo oleje roślinne. Warto pamiętać, że witaminy A i E są rozpuszczalne w tłuszczach, co oznacza, że ich przyswajalność wzrasta, gdy są spożywane z dodatkiem tłuszczu. Ze względów zdrowotnych rekomenduje się spożywanie tłuszczów pochodzenia roślinnego (np. oleju rzepakowego).
Spalaj tłuszcz dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym
tłuszcze pochodzenia roślinnego są równie ważnym elementem antycellulitowej diety. W żadnym wypadku nie należy ich unikać, ponieważ składniki te są niezbędne dla całego organizmu, a więc także skóry. Tłuszcze roślinne zawierają w swym składzie Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (Omega-6 i Omega-3), które odpowiadają za wytwarzanie błon komórkowych i ich prawidłową regenerację. Niedobór tych składników w naszym pożywieniu skutkuje znacznym pogorszeniem kondycji skóry, która staje się przesuszona i skłonna do podrażnień. Warto dodać, że choć Omega-6 i Omega-3 są niezbędne w naszej diecie, nasz organizm nie potrafi ich syntetyzować. Jedynym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych jest dostarczanie ich w diecie. Bogatymi źródłami Omega-6 i Omega-3 są tłuste ryby, orzechy i oleje roślinne. Spośród tłuszczów roślinnych wyróżnia się olej rzepakowy, który charakteryzuje się nie tylko dużą zawartością Omega-3, ale także optymalnym i idealnym z punktu widzenia potrzeb żywieniowych stosunkiem Omega-6 do Omega-3, tj.2:1.
Cellulit to nie tylko kwestia estetyki. Pojawienie się „skórki pomarańczowej” jest sygnałem, że nasze codzienne nawyki mają niekorzystny wpływ na organizm. Zmiana przyzwyczajeń na zdrowsze (więcej ruchu, rezygnacja z używek, zbilansowana dieta) nie tylko pomoże w walce z cellulitem, ale także poprawi stan naszego zdrowia.