Szwedzki stół bez tajemnic
Kuchnia szwedzka kojarzy się nam głównie z określeniem „szwedzki stół”, które wywodzi się z dawnych zwyczajów kulinarnych tego kraju, zgodnie z którymi każdy przychodzący z wizytą gość przynosił na stół gospodarza przygotowane przez siebie danie. Niestety, w przypadku większości osób wiedza na temat szwedzkiej sztuki kulinarnej w tym też miejscu się wyczerpuje. Tymczasem zwyczaje kulinarne i charakterystyczne dla Szwecji potrawy, ze względu na ich prostotę i właściwości odżywcze, są naprawdę warte poznania.
Rybne potrawy bogate w Omega-3
Dieta mieszkańców Szwecji kładzie duży nacisk na zdrowie, dlatego przygotowywane przez nich potrawy cechują się dużą ilością witamin i składników odżywczych. Przejawia się to między innymi w charakterystycznej dla Szwecji wielowiekowej tradycji jedzenia ryb. Dzięki łatwemu dostępowi do ryb pochodzących z Morza Bałtyckiego i czystych szwedzkich jezior, dieta Skandynawów jest bogata w wartościowe kwasy tłuszczowe Omega-3. Dodatkowym źródłem tych niezbędnych dla organizmu tłuszczów jest olej rzepakowy, który jest składnikiem wielu rybnych potraw. Charakteryzująca się dużym spożyciem ryb dieta odgrywa istotną rolę w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ rybie mięso nie zawiera cholesterolu, a kwasy tłuszczowe Omega-3 dodatkowo normalizują jego poziom we krwi.
Spośród wielu rodzajów dostępnych w Szwecji ryb szczególną popularnością cieszą się śledzie. Ryby te, obficie występujące w Bałtyku, przygotowywane są na wiele sposobów, takich jak marynowanie, smażenie, zapiekanie, a także, co jest najbardziej specyficzną metodą – kiszenie. Śledzie kiszone (surströmming) są uważane w Szwecji za tradycyjne danie, którego nie może zabraknąć na stole przy okazji różnego rodzaju świąt. Równie zaskakujące, a charakterystyczne dla Skandynawów, jest również podawanie śledzi w słodkich sosach, na przykład miodowo-musztardowym.
Danie główne i deser po szwedzku
Podstawę szwedzkiej kuchni stanowią obok ryb nietypowe zupy, takie jak zupa piwa, zupa z dzikiej róży przyrządzana na słodko czy sztokholmska zupa rybna gotowana na białym winie. Mniej popularne są potrawy mięsne, choć do tradycyjnych dań zaliczają się klopsiki z mielonego mięsa (köttbullar) przyrządzane w wielu szwedzkich domach według tradycyjnej receptury. Hodowla bydła jest nastawiona głównie na produkcję mleka, które Szwedzi spożywają w ogromnych ilościach, popijając nim niemal wszystkie posiłki. Do rarytasów szwedzkiej kuchni zaliczyć należy suszone i wędzone mięso renifera, którego hodowlą zajmują się mieszkający na północy kraju Lapończycy.
Szwedzka kuchnia to także doskonałe wypieki – pierniczki, suflety z jabłek i agrestu oraz wieńce drożdżowe, które Skandynawowie zjadają podczas codziennej przerwy na kawę zwanej fika. Będąca elementem szwedzkiej kultury skandynawska siesta jest okazją do spotkań towarzyskich i służbowych, podczas których Szwedzi wypijają duże ilości kawy. Warto wiedzieć, że pod względem konsumpcji tego napoju Szwecja jest jednym ze światowych liderów.
Szwedzka świadomość zdrowego odżywiania
Nacisk na zdrowotny aspekt przygotowywanych posiłków oraz troska o wysoką jakość wszystkich składników sprawia, że szwedzka kuchnia mimo swej prostoty może stanowić źródło inspiracji dla mieszkańców innych krajów. Wysoka świadomość Skandynawów odnośnie założeń zbilansowanej diety jest wynikiem wielowiekowej tradycji, a także realizowanych na terenie tego kraju kampanii edukacyjnych mających na celu promocję zdrowych nawyków żywieniowych. Warto wspomnieć, że jednym z takich działań informacyjnych był program wymierzony na wzrost świadomości Skandynawów odnośnie wysokich walorów zdrowotnych oleju rzepakowego. Dzięki trwającej trzy lata kampanii wśród szwedzkich konsumentów podniesiono świadomość w zakresie uniwersalności oleju rzepakowego oraz jego wartościowego, najkorzystniejszego spośród wszystkich olejów roślinnych, składu.
ŚLEDŹ W SOSIE MUSZTARDOWYM
Składniki:
- 2 puszki Matyjasa
- 80g cukru
- 6 łyżek oleju rzepakowego
- 1 łyżka octu
- 100 ml majonezu
- 100 g musztardy dijon
- 1 pęczek koperku
- 2 duże cebule
Sposób przygotowania:
Śledzie namoczyć przez godzinę w zimnej wodzie. Następnie filety śledziowe umyć i pokroić na małe kawałki. Osuszone filety ułożyć w naczyniu. Posiekać koperek i cebule. Do miski wsypać cukier, następnie dodać olej rzepakowy i ocet, wymieszać. Do wymieszanych składników dodać musztardę i majonez oraz posiekany koperek i cebulę. Ponownie dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. Tak przygotowanym sosem zalać śledzie w naczyniu. Danie jest gotowe do podania.