Dieta Francuzów – luksus, na który możesz sobie pozwolić
Uważana powszechnie za jedną z najbardziej eleganckich na świecie, znana z bogactwa smaków i aromatów, kuchnia francuska niezmiennie od pokoleń inspiruje kucharzy i miłośników dobrego jedzenia na całym świecie. Kuchnia, która większości z nas kojarzy się ze ślimakami, pleśniowymi serami, croissantami i żabimi udkami, zadziwia swoją różnorodnością i wyrafinowaniem. Tradycje kulinarne Francuzów w dużym stopniu wpłynęły na zwyczaje innych krajów na tym polu, w tym polskie. Sprawdzenie, w jakim stopniu nasze rodzime kulinaria czerpią z inspiracji francuskich, jest kolejnym powodem, dla którego warto poznać specyfikę kuchni będącej dumą Francji.
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z „haute cuisine” – kuchnia wykwintna (drogie dania przygotowywane przez znanych szefów kuchni) czy z „nouvelle cuisine” – kuchnia nowoczesna (lekkostrawne, szybko przyrządzane potrawy), we Francji obowiązuje przywiązanie do tradycji i zasada celebrowania posiłków – pośpiech jest tu zdecydowanie niewskazany. Każdemu daniu należy zapewnić odpowiednią oprawę, co wynika z przekonania, że jedzenie jest ucztą dla wszystkich zmysłów (a więc także dla oka). Francuzi przywiązują także dużą wagę do świeżości i wysokiej jakości produktów, które uważają za decydujące dla sukcesu kulinarnego zarówno prostego, jak i wykwintnego dania.
Francuskie nawyki, które warto naśladować
Kuchnia francuska z pewnością stanowi bogate źródło inspiracji kulinarnych i to zarówno w przypadku receptur słynnych, wyśmienitych dań, jak i starannie pielęgnowanej kultury jedzenia. Francuzi znani są ze swego zdrowego stylu życia, na który składają się między innymi godne naśladowania nawyki żywieniowe, takie jak stałe godziny posiłków, niepodjadanie między nimi oraz nieśpieszne jedzenie. Równie ważna jest także dobrze zbilansowana dieta, której ważnym elementem są ryby, warzywa i spożywane pod postacią dodatków do sałat i sosów tłuszcze.
Francuski Narodowy Plan Zdrowego Odżywiania przewiduje zastępowanie tłuszczów nasyconych zwierzęcych tłuszczami roślinnymi, zwłaszcza oliwą z oliwek i olejem rzepakowym. Ponieważ we Francji spożycie omega-3 wciąż nie jest na wystarczającym poziomie, podkreśla się szczególnie ten walor oleju rzepakowego. Wiele organizacji, w tym ONIDOL, podejmuje od lat aktywności edukacyjne na tym polu.
Aktualnie w spożyciu olejów we Francji największy udział ma olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej z orzeszków ziemnych i właśnie olej rzepakowy, którego produkcja i wykorzystanie w ostatnich latach wzrosło we Francji aż trzykrotnie. (Źródło: www.prolea.com)
Olej rzepakowy jest ważnym surowcem Francji, która jest drugim, po Niemczech, jego producentem w Unii Europejskiej.
Gratin (francuska zapiekanka ziemniaczana)
Lekko zmodyfikowany przepis z książki Julii Child „Mastering the Art of French Cooking”
Składniki:
- 4 drobno posiekane cebule
- 4 jajka
- 4 obrane (surowe) ziemniaki pokrojone na cienkie plasterki (ok. 5 mm); ziemniaki można też podgotować – wtedy będzie je łatwiej drobno pokroić
- ząbek czosnku
- szklanka żółtego sera startego na tarce
- 4 łyżki mleka
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz
- pietruszka
Sposób przygotowania:
Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy, następnie wkładamy na nią posiekaną cebulę i przez kilka minut smażymy na wolnym ogniu. Do miski dodajemy rozbełtane jajka, zmiażdżony czosnek, sól i pieprz. Do tych składników dodajemy zeszkloną już cebulę, żółty ser, plasterki ziemniaków oraz pietruszkę. Wszystko dokładnie mieszamy i jeżeli trzeba – doprawiamy. Tak przygotowaną masę wlewamy do naczynia żaroodpornego, w którym wcześniej rozgrzaliśmy masło. Zapiekankę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. i pieczemy przez około 40 minut.