ALA i LA – kwasy, które wyjdą Ci na zdrowie
W naszej codziennej diecie powinno znaleźć się wiele substancji, które sprawiają, że jesteśmy w dobrej kondycji. Do nich należą między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ALA i LA. Czym są i gdzie je znajdziemy?
Wszechobecna moda na zdrowe żywienie sprawia, że nasza wiedza na temat substancji, które wspierają nasz organizm stale się poszerza. Warto więc dowiedzieć się więcej o kwasach alfa-linolenowym (ALA) i linolowym (LA), które mają zbawienny wpływ na naszą formę. Znajdziemy je m.in. w oleju rzepakowym.
Wybierz właściwe kwasy tłuszczowe
Kwasy tłuszczowe najogólniej możemy podzielić na nasycone i nienasycone. To te ostatnie specjaliści do spraw żywienia zalecają w codziennej diecie. Wynika to z faktu, że nadmierne spożycie kwasów nasyconych może przyspieszać rozwój miażdżycy i chorób układu krążenia. Kwasy nienasycone pod względem chemicznym wyróżnia obecność podwójnego wiązania. W zależności od faktu, czy jest ono wyłącznie jedno, czy też w łańcuchu znajduje się ich więcej możemy zastosować kolejny podział – na kwasy jednonienasycone i wielonienasycone. Do tych ostatnich należą dwie grupy kwasów – omega-3, w której znajduje się kwas ALA i omega-6, gdzie znajdziemy kwas LA[1].
Wsparcie dla organizmu
Dostarczanie kwasów ALA i LA jest o tyle ważne, że nasz organizm nie jest ich w stanie samodzielnie wyprodukować i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Tymczasem są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Składniki te należy spożywać już od najmłodszych lat, ponieważ są potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci. Warto również zaznaczyć, że kwas ALA wpływa na rozwój komórek nerwowych i mózgu.
Z czym to się je?
Wiemy już, że kwasy ALA i LA są niezwykle istotne dla naszego organizmu, gdzie więc możemy je znaleźć? Substancje te odnajdziemy np. w orzechach włoskich czy też pestkach dyni. Najprościej jednak sięgnąć po tłuszcze pochodzenia roślinnego, jednak należy pamiętać, że nie we wszystkich olejach znajduje się taka sama ich ilość. Spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku produktów warto sięgnąć po olej rzepakowy. Już dwie jego łyżki dziennie wypełniają dzienne zapotrzebowanie na kwas ALA. Pamiętajmy o tym, że równie istotna jak ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest ich proporcja. Kwasy z grupy omega-3 powinny stanowić połowę przyjmowanych kwasów omega-6. Ta proporcja w oleju rzepakowym jest zachowana idealnie. Dobrze jest więc wykorzystywać ten produkt do przyrządzania codziennych potraw. Możemy stosować go zarówno na zimno, jak i do obróbki termicznej (w tym drugim przypadku wybierzmy olej rafinowany). Sięgajmy więc po niego, aby dostarczyć tak istotne kwasy tłuszczowe ALA i LA.
[1] https://portal.abczdrowie.pl/tluszcze