5 x TAK dla oleju rzepakowego
Już od kilku lat opowiadamy na naszej stronie o oleju rzepakowym, jego walorach i zastosowaniach. Mamy nadzieję, że dzięki nam dowiedzieliście się czegoś nowego o tym wszechstronnym, choć często niedocenianym produkcie. Dziś małe podsumowanie. Przedstawiamy 5 najcenniejszych właściwości oleju rzepakowego.
- Źródło omega-3 i fitosteroli
Olej rzepakowy zawiera dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego (omega-6) i alfa-linolenowego (omega-3). Wiele się ostatnio mówi o roli takich kwasów w diecie, zwłaszcza o omega-3, który jest składnikiem dość deficytowym w naszym jadłospisie, a niezwykle ważnym: kwas ALA wspiera wiele funkcji w organizmie, m.in. wpływa na prawidłowy poziom cholesterolu i wzrost oraz rozwój organizmu. Omega-3 przyda się w diecie dzieci, sportowców, wegetarian, kobiet w ciąży, osób dbających o serce – tak naprawdę w każdej. Dodatkowo olej rzepakowy jest źródłem steroli roślinnych, które pomagają obniżać poziom cholesterolu w organizmie.
- Witaminy w każdej kropli
Wiemy z lekcji biologii, że niektóre witaminy rozpuszczają się w tłuszczach i dzięki tłuszczom przyswajają. Dlatego np. polewając sałatkę olejem roślinnym uzyskamy danie nie tylko smaczniejsze, ale
i korzystne z racjonalnego punktu widzenia. My sugerujemy, by był to olej rzepakowy, który dodatkowo sam w sobie jest źródłem witamin E i K i prowitaminy A.
- Świetny do smażenia
Rafinowany olej rzepakowy jest odporny na wysokie temperatury i nawet mocno podgrzany nie traci właściwości. Można na nim smażyć lub piec bez obaw, że spali się na patelni i zadymi nam całą kuchnię. Albo zmieni smak. To bardzo ważna cecha: każdy kto próbował smażyć na różnych olejach wie, że niektóre się zwyczajnie do tego nie nadają. Warto też pamiętać, że olej rzepakowy odsącza się łatwiej niż inne tłuszcze i smażone na nim potrawy mogą być nawet o 10 proc. mniej kaloryczne.
- Wszechstronny kulinarnie
Olej rzepakowy można z powodzeniem stosować także do innych kulinarnych zadań. Na przykład na zimno do sałatek: jako bazę do dressingów, majonezów, sosów czy pesto. Rafinowany ma neutralny kolor, smak i zapach, nie będzie w żaden sposób niszczył aromatu i smaku gotowych dań. Dzięki tej neutralności nada się do wypieków, również słodkich. W większości przepisów na ciasto spokojnie zastąpi roztopione masło, co na pewno szczególnie docenią weganie i osoby z różnych powodów unikające produktów mlecznych.
- Nie tylko w kuchni
Wspomnieliśmy już, że olej rzepakowy jest źródłem witamin. Jedna z nich, witamina E, to ważny dla skóry przeciwutleniacz. Pomaga chronić jej komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dbając o skórę powinniśmy sięgać po produkty takie jak olej rzepakowy, zwłaszcza że można stosować go również zewnętrznie. Może być fajną bazą do domowych kosmetyków: składnikiem maseczek, peelingów, preparatów natłuszczających, a nawet musujących kul do kąpieli. Jak wykonać takie kosmetyki
z użyciem oleju rzepakowego? Poszukajcie inspiracji w naszej sekcji ZDROWIE I URODA.