Zdrowotny aspekt oleju rzepakowego w diecie dzieci
Tłuszcze są bardzo ważnym składnikiem diety w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Mają także ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Zapewne dlatego też naturalnie wchodzą w skład mleka matki, które powstaje w procesie laktacji i jest najbardziej optymalnym dla zdrowia noworodków i niemowląt pokarmem. Szczególnie znaczącą rolę przypisuje się zawartej w mleku kobiecym frakcji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych PUFA: kwasowi linolowemu (omega-6) oraz linolenowemu (omega-3), a także ich pochodnym długołańcuchowym.
Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) do trzeciego roku życia wręcz nie zaleca jakichkolwiek ograniczeń w spożywaniu tłuszczów przez dzieci. Niestety zapominamy o tym i przenosząc wzorce odżywiania z naszej diety, często całkowicie ograniczamy obecność tłuszczu w codziennym menu naszych pociech.
31% posiłków jarzynowych i jarzynowo-mięsnych dla niemowląt sześciomiesięcznych przygotowywanych metodami domowymi nie zawiera dodatku tłuszczu. Podobnie jak 39% posiłków przygotowanych dla dzieci dwunastomiesięcznych. Taką nieprawidłowość stwierdzono w żywieniu polskich niemowląt uczestniczących w projekcie „Nawyki żywieniowe a stan odżywienia niemowląt w Polsce”. Tymczasem obecność tłuszczów w diecie dziecka, a zwłaszcza Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), jest bardzo ważna. To właśnie w tłuszczach roślinnych zawarte są cenne kwasy: linolowy LA (omega-6) i alfa-linolenowy ALA (omega-3) należące do grupy NNKT, które wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci.
Zatem zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia tłuszcze powinny dostarczać ok. 30-45% całodobowego zapotrzebowania na energię. Co oznacza, że w codziennej diecie niemowlęcia powinien znaleźć się dodatek 10-20 g oleju roślinnego.
Warto pamiętać, że tłuszcze roślinne znalazły się wśród pięciu grup tworzących pełnowartościowy, dzienny jadłospis dziecka, a szczególnie zalecane są te, które zawierają kwasy wielonienasycone.
Jaki tłuszcz roślinny wybrać, aby mieć pewność, że dostarczamy dziecku najlepszych składników? Eksperci zalecają olej rzepakowy. Tłuszcz ten nie tylko zawiera zarówno cenny kwas alfa-linolenowy z rodziny omega-3, jak i kwas linolowy z rodziny omega-6. Dodatkowo zawiera także optymalny dla zdrowia stosunek kwasów omega-6 do omega-3 (2:1). Już 1-2 łyżek oleju rzepakowego dziennie pokryje zapotrzebowanie na tłuszcze w diecie dziecka i dostarczy cennych i naturalnych NNKT.