Co wiesz o Omegach?
NNKT to bardzo znany i często stosowany skrót, którego rozwinięcie brzmi „Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe”. Największą ich ilość znajdziemy w tłuszczach pochodzenia roślinnego. Odgrywają one istotną rolę w diecie każdego człowieka, dlatego powinny być jej stałym elementem.
Dlaczego takie ważne?
NNKT odgrywają bardzo ważną rolę w budowie błon komórkowych i wewnątrzkomórkowych organizmu ludzkiego. Są niezbędne dla właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (kwasy ALA i LA).
W grupie kwasów wielonienasyconych wyróżniamy rodziny Omega-6 i Omega-3
Olej rzepakowy z nasion podwójnie ulepszonych (nie mylić z GMO – odmiana podwójnie ulepszona powstała na drodze naturalnej bez ingerencji w budowę białek) zawiera w swoim składzie cenne wielonienasycone kwasy Omega-6 i Omega-3 w istotnych ilościach tj. ok. 20% kwasu linolowego (Omega-6)* i ok. 10% kwasu linolenowego (Omega-3)*.
Nie tylko ilość, ale także proporcje
Nie zawsze więcej znaczy lepiej, ponieważ w tym przypadku nie tylko ilość, ale także proporcje mają znaczenie. Idealny w diecie z punktu widzenia potrzeb żywieniowych jest stosunek Omega-6 do Omega-3 około 2:1. Co ciekawe, w większości olejów zawartość Omega-6 jest dużo wyższa niż zawartość Omega-3, przez co proporcje te są zaburzone. Wyróżnia się natomiast olej rzepakowy, który cechuje się idealną proporcją Omega-6 do Omega-3 wynoszącą 2:1.
ALA w rodzinie Omega-3
Najbardziej znane są nam kwasy Omega-3. W tej rodzinie znajduje się też zawarty w oleju rzepakowym kwas alfalinolenowy ALA. Jego zawartość wynosi ok. 10%*, przez co uznaje się, że olej rzepakowy jest jego bogatym źródłem. Jest to wskaźnik najwyższy wśród olejów roślinnych po oleju lnianym, a olej rzepakowy zawiera go aż 10 razy więcej* zawiera go oliwa z oliwek. Niezależnie od tego czy zakupimy olej rzepakowy jest rafinowany czy tłoczony na zimno, zawartość kwasów Omega-3 jest w nim bardzo wysoka i oba rodzaje olejów są zalecane jako źródło Omega-3. Wystarczą 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie, by dostarczyć potrzebną dla organizmu dawkę 2 g ALA z rodziny Omega-3.
Kwasy z rodziny Omega-3 gromadzą się szczególnie w tkankach nerwowych i wpływają w sposób bardzo istotny na ich funkcjonowanie. Niestety nasz organizm nie potrafi ich syntetyzować dlatego musimy je dostarczać wraz z pożywieniem. W Polsce spożywamy ich zdecydowanie za mało, a to dlatego, że dieta Polaków uboga jest w tłuste ryby inne owoce morza, które są ich źródłem w innych krajach. W naszym kraju źródłem Omega-3 jest właśnie olej rzepakowy, a więc jego systematyczne spożywanie ma sens.
*Źródło: J.Krzymański w „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda”, Warszawa 2009