Tłuszcze w diecie sportowca

Sportowcy, zarówno profesjonalni, jak i ci zajmujący się sportem amatorsko, szczególnie dbają o swoją dietę. Troska o dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach jest uzasadniona – organizm, wystawiony na wzmożony wysiłek fizyczny, potrzebuje wzmocnienia, które jest mu dostarczane poprzez pożywienie. W zależności od uprawianej dziedziny sportu, zalecane proporcje poszczególnych składników odżywczych się zmieniają. Jedna zasada pozostaje jednak wspólna – zawartość w pożywieniu odpowiedniej ilości tłuszczów.
Właściwe proporcje tłuszczów w diecie
Tłuszcze dostarczają organizmowi skoncentrowanej formy energii, dlatego powinno się zadbać o to, by przygotowywane posiłki zawierały ich odpowiednią ilość. Zapotrzebowanie na te składniki w przypadku sportowców nie różni się od proporcji zalecanych w przypadku ogółu ludzi – zaleca się, aby tłuszcze stanowiły 30 – 35% całkowitej energii dostarczanej w pożywieniu. Poza dostarczeniem dużej porcji energii, niezbędnej przy wzmożonym wysiłku fizycznym, tłuszcze chronią nas przed utratą ciepła, a także wspomagają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.
Nienasycone kwasy tłuszczowe – tłuszcze niezbędne dla organizmu
Ważne jest, aby zadbać nie tylko o odpowiednie proporcje tłuszczów w diecie, ale także o rodzaj tłuszczów dostarczanych do organizmu. Najbardziej cenne z punktu widzenia potrzeb żywieniowych są tłuszcze nienasycone i to właśnie one powinny stanowić większość, bo 20-25% zapotrzebowania organizmu na te składniki odżywcze. Szczególnie istotne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) Omega-6 i Omega-3, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. „Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Co więcej, NNKT oddziaływając korzystnie na układ krążenia, mogą przyczyniać się do zwiększenia wydolności organizmu, co ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji wzmożonego wysiłku fizycznego” – mówi profesor Artur Mamcarz, kardiolog, członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Ważną informacją dla sportowców, a także wszystkich tych, którzy chcą utrzymać w swojej diecie optymalną ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest fakt, iż nasz organizm nie potrafi syntetyzować tych wartościowych składników, co oznacza, że muszą być one dostarczane w pożywieniu. Jako najważniejsze źródła NNKT wskazuje się oleje roślinne i margarynę. Wśród olejów wyróżnia się nasz rodzimy surowiec – olej rzepakowy, który cechuje się idealną z punktu widzenia żywieniowego proporcją nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 do Omega-3.
Dobra kondycja w sezonie narciarskim
Tłuszcze są ważnym elementem diety każdego z nas, niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą aktywną fizycznie, czy też nie. Składniki te odpowiadają za kluczowe funkcje w naszym organizmie, takie jak zapewnienie energii i utrzymanie ciepła. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczów, a zwłaszcza wartościowych NNKT, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy z uwagi na trwający sezon narciarski wiele osób „zamienia się” w sportowców i zabiega o dobrą kondycję.