Jak gotować z korzyścią dla zdrowia serca!

Złe przyzwyczajenia w kuchni skutkują podwyższającym się cholesterolem we krwi, którego wysoki poziom jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Wystarczy wprowadzić w swojej kuchni kilka prawidłowych nawyków żywieniowych, by zadbać o swoje serce!
Statystyki wskazują, że ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu. Niektórzy nie zdając sobie sprawy z zagrożeń zdrowotnych, a często nawet z pełną ich świadomością, nie chcą podejmować żadnych kroków ku jego obniżeniu. Tymczasem wystarczy zastosować kilka reguł dotyczących zdrowego stylu życia, by wspomóc swój organizm w obniżeniu cholesterolu we krwi.
Kluczowe, oprócz aktywności fizycznej i unikania stresu, jest przestrzeganie zasad żywieniowych. Kiedy wybierzemy olej rzepakowy do przygotowania posiłków zapewne korzystnie wpłyniemy na zdrowie serca. W czym tkwi tajemnica i jakie są zalecenia?
1. Spożywaj nienasycone kwasy tłuszczowe
Spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych przysłuży się naszemu sercu. Dobrym wyborem jest olej rzepakowy. Zawiera on najmniej niekorzystnych z punktu widzenia zdrowotnego nasyconych kwasów tłuszczowych (dwa razy mniej niż oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy) oraz najwięcej deficytowych w naszej diecie niezbędnych nienasyconych kwasów z rodziny omega-3. Zawarte w nim kwasy LA (omega-6) i ALA (omega-3), w idealnym stosunku 2:1, wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Już 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie zapewnią wymagane zapotrzebowanie na kwasy ALA i LA.
2. Jedz dużo warzyw i owoców
Owoce i warzywa odgrywają ważną rolę w jadłospisie. Zawierają one rozpuszczalny błonnik. Są również bogate w witaminy antyoksydacyjne: witaminę C, beta-karoten i witaminę E oraz flawonoidy. Witaminę E i beta-karoten znajdziesz też w oleju rzepakowym.
3. Jedz produkty bogate w fitosterole
Fitosterole to sterole roślinne. Ich źródłem jest olej rzepakowy, ale występują także w produktach zbożowych i orzechach. Sterole roślinne pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
4. Jedz częściej ryby
Tuńczyk, łosoś, makrela czy śledź – wszystkie te tłuste ryby zawierają duże ilości cennych dla zdrowia kwasów omega-3. Dzięki temu obniżają poziom „złego” cholesterolu i podnoszą poziom „dobrego”. Dlatego ryby powinny zagościć na talerzu przynajmniej dwa razy w tygodniu. A jeśli nie jesteś smakoszem ryb, to powinieneś stosować więcej oleju rzepakowego, by uzupełnić niedobory omega-3.
Nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi to już ostatni dzwonek do zmiany nawyków żywieniowych. Nowe zasady w kuchni zaowocują lepszym samopoczuciem i przede wszystkim będą korzystne dla zdrowia serca!