Placki ziemniaczane na sto jeden sposobów
Klika utartych ziemniaków, olej rzepakowy, cebula, jajko, mąka, szczypta dobrych chęci i… gotowe! Brzmi banalnie? A to właśnie ta na pozór prosta, a pożywna potrawa gości w kuchni słowiańskiej, niemieckiej, brytyjskiej, żydowskiej oraz wielu, wielu innych od kilku stuleci. Wystarczy oryginalny sos lub dodatek i powstaje prawdziwe kulinarne dzieło!
Tradycja smażonych na oleju rzepakowym placków ziemniaczanych w Polsce zrodziła się na terenach Śląska oraz Beskidów. Kiedy to w czasach nieurodzaju, na początku XIX wieku, ziemniaki zastępowały trudno dostępny chleb. Dziś placki zostały nie tylko docenione, ale przede wszystkim wzbogacone o przeróżne smaki, stając się efektownym i pożywnym daniem dla całej rodziny. W zależności od tego, co kto lubi, wariantów nie ma końca!
Jadamy placki ziemniaczane na słono, z dodatkiem przeróżnych sosów, warzyw, czy gulaszu. Najmłodsi lubią te polane konfiturą, jabłkowym musem lub białym serem, zaś nasze babcie najchętniej przyrządzają je tradycyjnie, z dodatkiem kwaśnej śmietany, posypane mieszanką świeżych ziół. Poza tartymi ziemniakami do masy można dodać marchew, seler, czy zeszkloną cebulkę. Na Podlasiu nie obejdzie się bez odrobiny majeranku, zaś dla lubiących mięso, placki nie istnieją bez podsmażonych na oleju rzepakowym skwarek.
Placki ziemniaczane stanowią również doskonały dodatek do dań głównych. Wystarczy usmażyć je w większym rozmiarze i dodać kawałki mięsa lub ryby. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mogą zostać przygotowane na kilka godzin przed podaniem, ponieważ długo zachowują swoje walory smakowe.
Nie pozostaje więc nic innego jak wybrać swoje ulubione dodatki i rozpocząć smażenie!
PLACKI ZIEMNIACZANE ZE ZŁOTĄ MARCHEWKĄ
Składniki na około 15 placuszków:
-2 średnie ziemniaki
-olej rzepakowy do smażenia
-duża marchewka
-mała cebula
-czubata łyżka mąki ziemniaczanej
-jajko
-sól
-świeżo zmielony pieprz
-1/4 łyżeczki cynamonu
-1/4 łyżeczki imbiru w proszku
Przygotowanie:
Marchewkę, ziemniaki i cebule obrać oraz zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Warzywa odcisnąć dokładnie z soków i włożyć do naczynia. Wsypać mąkę ziemniaczaną, dodać roztrzepane jajko, sól, pieprz, cynamon i imbir. Składniki wymieszać, a na patelni należy rozgrzać olej rzepakowy. Nakładać po jednej łyżce stołowej tartych warzyw i formować je na patelni na płaskie placki. Smażyć partiami po kilka placków jednocześnie przez około 2 – 3 minuty z każdej strony. Po smażeniu odsączyć je za pomocą ręczników papierowych.