Dlaczego Jamie Oliver uwielbia olej rzepakowy?

Na pewno znasz popularnego szefa kuchni „bez czapki“. Może Cię to zaskoczy, jednak brytyjski smakosz – autor kulinarnych programów telewiznych, właściciel sieci restauracji oraz własnej linii artykułów spożywczych – Jamie Oliver od kilku lat propaguje zalety oleju rzepakowego. Na jego oficjalnej stronie można nawet znaleźć artykuł, w którym oprócz korzyści na temat oleju rzepakowego, jest mowa także o brytyjskiej wersji kampanii promującej olej rzepakowy. Jakie są konkretne powody przedstawione we wspomnianym artykule?
Korzyści przy gotowaniu
Olej rzepakowy to „gwiazda“ Twojej kuchni. Ma on wysoki punkt dymienia – aż 242°C – a to duży atut oleju rzepakowego w porównaniu z pozostałymi olejami roślinnymi, zwłaszcza oliwą z oliwek[1]. Zaletę tę docenia także Jamie. Poleca jego stosowanie nie tylko do smażenia i pieczenia, ale również zachwala go jako składnik dań serwowanych na zimnno m.in. sałatek. Olej rzepakowy idealnie nadaje się do dressingów, sosów oraz marynat, można nim też delikatnie polać pizzę czy makaron. Sprawdzi się także w dipie z dodatkiem octu balsamicznego.
Smak
Jak wydobyć to, co najlepsze z Twojej potrawy – smak? Rafinowany olej rzepakowy jest neutralny w smaku i zapachu, więc jego zastosowanie nie zaburzy smaku potrawy, a jedynie go uwydatni.
Pieczenie
Olej rzepakowy jest świetnym zamiennikiem masła i innych tłuszczów używanych jako składniki słodkich i słonych pieczonych łakoci. Spróbuj zastosować olej rzepakowy na przykład w cieście marchewkowym. Dzięki temu możesz obniżyć zawartość tłuszczów nasyconych nawet o 60 %[2].
Korzystny dla ciała
Pozytywne właściwości oleju rzepakowego, jakie wywiera on na ludzki organizm, znane są już od dawna. Spośród popularnych olejów roślinnych, takich jak na przykład olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej lniany, kukurydziany, sezamowy, sojowy lub arachidowy, to właśnie olej rzepakowy zawiera najmniej niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych (na przykład 2 razy mniej niż oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy) i zawiera najwięcej (poza olejem lnianym) niezbędnych kwasów tłuszcowych z rodziny Omega-3, których najwięcej brakuje w naszej diecie3. Wysoka zawartość tłuszczów jednonienasyconych oraz wielonienasyconych Omega-3 (ALA) i Omega-6 (LA) robią z niego podstawę prawidłowego jadłospisu i przyjaciela Twojego serca. Istotna wydaje się również proporcja tych kwasów – olej rzepakowy cechuje się idealnym z punktu widzenia potrzeb żywieniowych stosunkiem omega-6 do omega-3, tj. 2:14.
Jeśli masz ochotę natychmiast coś ugotować, daj się zainspirować i znajdź swój ulubiony przepis na naszej stronie w zakładce z przepisami. Jeśli nie jest Ci obcy język angielski, wiele ciekawych przepisów z użyciem tego składnika znajdziesz również na stronie Jamiego Olivera.
1 Prof. Krzymański J.: „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, wyd. PSPO, Warszawa,
2009.
2 http://www.ruvzba.sk/poradne/Obezitatuky.pdf
3J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
4 Tamże.