„Zły” cholesterol – jak z nim walczyć?
Często słyszymy o cholesterolu oraz o tym, że należy ograniczyć jego spożycie. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym tak naprawdę jest ta substancja i, że nie każdy jej rodzaj jest niekorzystny. Warto więc dowiedzieć się więcej, aby właściwie dbać o swój organizm.
Mimo że często mówi się o negatywnych skutkach podwyższonego cholesterolu, wielu ludzi bagatelizuje np. niekorzystne wyniki badań. Tymczasem narastające latami zmiany mogą spowodować wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak chronić się przed negatywnymi skutkami cholesterolu?
Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest substancją tłuszczową, której występowanie w naszym organizmie jest całkowicie naturalne. Pełni ona wiele istotnych funkcji, m.in. wchodzi w skład błon komórkowych i uczestniczy w produkcji różnych hormonów, np. płciowych. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak w zbyt dużych dawkach może okazać się dla niego niekorzystny.
Cholesterol „dobry”, cholesterol „zły”
Substancję tę możemy podzielić na dwie frakcje: o niskiej gęstości, nazywaną LDL, oraz HDL, która charakteryzuje się wysoką gęstością. Zadaniem pierwszej z nich jest transport cholesterolu z wątroby do tkanek organizmu. Jeśli jednak jego stężenie jest zbyt wysokie, LDL może wbudowywać się w komórki naczyń krwionośnych, co w efekcie wpływa na zwiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy, stąd jest on nazywany „złym cholesterolem”. Z kolei zadaniem frakcji HDL jest transport nadmiaru cholesterolu do wątroby w celu wydalenia go. Powoduje to obniżenie ryzyka powstania wymienionych wcześniej chorób.
Jesteś tym, co jesz
Jak uniknąć zbyt wysokiego stężenia „złego cholesterolu”? Przede wszystkim, należy postawić na zrównoważoną dietę. Warto, aby była ona bogata w owoce i warzywa, nie należy również zapominać o odpowiednio dobranych tłuszczach. Tu warto postawić na oleje roślinne, które stanowią ważny składnik diety antycholesterolowej. Korzystny okaże się wybór oleju rzepakowego, którego skład jest jednym z najkorzystniejszych spośród tłuszczów roślinnych. Jest on bogaty w kwasy omega-6 i omega-3, które w produkcie tym występują w idealnej proporcji, tj. 2:1. 2 g kwasu alfa-linolenowego z rodziny omega-3 pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Taka ilość zawarta jest w około 2 łyżkach stołowych oleju rzepakowego. Posiada on również stosunkowo niewiele nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że olej rzepakowy zawiera tak zwane fitosterole, które wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Co poza dietą?
Oprócz diety, warto pamiętać jeszcze o dwóch innych czynnikach, które korzystnie wpłyną na nasz stan zdrowia. Pierwszym z nich jest aktywność fizyczna. Warto od czasu do czasu wybrać się na basen, pobiegać, a nawet przejść się na spacer – nasz organizm nam za to podziękuje. Równie istotne są regularne badania – głównie dzięki nim możemy dokładnie określić, w jakiej kondycji jest nasze ciało. To wszystko pomoże nam zapobiegać chorobom spowodowanym nadmiarem cholesterolu i cieszyć się dobrą formą przez długie lata.