Olej rzepakowy w świątecznej tradycji
Groch z kapustą, własnoręcznie lepione uszka, słodkie pierogi z makiem, smażony na złoto karp… Święta Bożego Narodzenia to nie lada kulinarne wyzwanie! Co roku gospodynie z pełnym poświęceniem przygotowują tradycyjne dania, by radośnie celebrować z najbliższymi ten magiczny czas. Co zrobić, by gotowanie stało się jeszcze przyjemniejsze, a tym samym łatwiejsze? Oczywiście zaprosić do przygotowań członków rodziny, a także… sięgnąć po olej rzepakowy!
Olej rzepakowy to niezastąpiony składnik w polskiej, tradycyjnej kuchni. Doceniony przez panie domu stał się nieodzownym składnikiem do gotowania i smażenia większości potraw podawanych podczas tak ważnej dla nas wigilijnej kolacji. Wszystko za sprawą jego uniwersalnego zastosowania, zarówno na zimno jak i na ciepło, a także właściwościom, które doskonale wydobywają smak przygotowywanych potraw. Świąteczne gotowanie to doskonały sposób, by wykorzystać skarby naszej polskiej kuchni: uszka z grzybami i kapustą, barszcz, pierogi z makiem, dania rybne, keks… Wymieniać można bez liku, wszystko z dodatkiem polskich ziół, maku, miodu, grzybów oraz oleju z rzepaku sprawia, że możemy cieszyć się nie tylko doskonałym smakiem, ale przede wszystkim pielęgnować tradycję.
Gotowanie z olejem rzepakowym może być nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Wszystko za sprawą idealnej proporcji Omega-3 do Omega-6 oraz bogatej zawartości drogocennych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wigilijne, tak uwielbiane przez nas ryby: karp, pstrąg czy łosoś, smażone na oleju rzepakowym nie tylko są bardziej aromatyczne, ale charakteryzują się niższą o 5-10% kalorycznością, niż te przygotowywane na innych tłuszczach!
Mówi się, że po stole wigilijnym można poznać, gdzie znajdują się korzenie rodziny. Dziś z powodu niejednej historycznej zawieruchy i związanych z tym migracji ludności, zatarły się lokalne różnice w wigilijnym jadłospisie. Ale jedna rzecz na pewno jest wspólna – niezależnie od regionu Polski, gospodynie wybierają gotowanie właśnie z olejem rzepakowym, jako gwarancję smaku oraz zdrowia dla swoich bliskich.
Wigilijna kapusta
Składniki:
– 800 g kapusty kiszonej
– 50 g suszonych grzybów, najlepiej prawdziwków (ewentualnie mieszanych z podgrzybkami)
– 1 marchew
– 1 duża cebula
– 4 łyżki oleju rzepakowego
– 1 łyżka mąki
– sól, świeżo zmielony czarny pieprz, cukier do smaku
Przygotowanie:
Grzyby należy umyć pod bieżącą wodą, włożyć do garnka i zalać szklanką ciepłej, przegotowanej wody. Tak moczyć je przez kilka godzin. Następnie gotować je w tej samej wodzie około 20 minut. Odcedzić zachowując oddzielnie wywar i grzyby. Większe grzyby pokroić na mniejsze kawałki. Kapustę odcisnąć i posiekać, włożyć do garnka i zalać przecedzonym wywarem z grzybów. Gotować najpierw w odkrytym garnku na większym ogniu, następnie już pod przykryciem na małym, aż do miękkości – przez około 40-60 minut. Marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach i dodać do gotującej się kapusty na 10 minut przed końcem jej gotowania. Cebulę obrać i posiekać drobno, następnie zeszklić na patelni. Rozgrzać olej rzepakowy, dodać mąkę i podgrzewać mieszając – aż zrobi się jasnobrązowa zasmażka. Cebulę, zasmażkę i grzyby dodać do ugotowanej kapusty, wymieszać, zagotować. Doprawić solą, pieprzem.