Fitosterole dla zdrowego serca
Choroby układu krążenia są jak wiadomo jedną z największych bolączek współczesnej cywilizacji. Zawały i miażdżyce występują niestety coraz powszechniej, pomimo rozwijającej się profilaktyki oraz szerokiego dostępu do informacji. Lekarze specjaliści regularnie przypominają, że jednym z najczęstszych czynników rozwoju schorzeń wieńcowych jest cholesterol. Szczególnie tzw. cholesterol LDL, zwany potocznie „złym cholesterolem”. Odkłada się on na ściankach naczyń krwionośnych, przez co tamuje prawidłowy przepływ krwi. Jego poziom we krwi nie powinien przekroczyć 100 mg/dl (2,5 mmol/l) a prawidłowe proporcje zachować można stosując szereg działań prewencyjnych, ze zdrową dietą na czele. Dieta osób narażonych na choroby serca powinna zawierać jak najmniej cholesterolu. Jak mówią źródła European Food Safety Agency „cholesterol jest syntetyzowany przez organizm i nie ma potrzeby, by był jeszcze elementem diety”. Wręcz przeciwnie – wskazane jest, by w żywieniu stosować produkty, które obfitują w substancje wspomagające organizm w utrzymaniu cholesterolu na właściwym poziomie. Do substancji tych należą fitosterole, obecne w składzie oleju rzepakowego.
Fitosterole to związki przypominające swoją budową cholesterol, lecz w przeciwieństwie do niego, mające pozytywne oddziaływanie na zdrowie. Można powiedzieć, że działają prewencyjnie; ich funkcja polega bowiem na blokowaniu wchłaniania cholesterolu, przez co jego ilość we krwi pozostaje na właściwym, niezagrażającym zdrowiu poziomie. Te cenne dla organizmu substancje zwane są również sterolami roślinnymi, przez wzgląd na pochodzenie – w naturze znajdziemy je w błonach komórkowych niektórych roślin, w tym między innymi rzepaku oraz innych oleistych. Stąd obecność fitosteroli w olejach. A w rzepakowym najwięcej, bo aż około 12 mg na 1 gram. Poniższy wykres pokazuje porównanie zawartości steroli roślinnych w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Jak widać rzepakowy wygrywa; steroli ma dwukrotnie więcej. Co oznacza, wbrew obiegowym opiniom, że od oliwy wcale nie jest gorszy.
Sterole roślinne występują pod wieloma chemicznymi postaciami. Jest ich mnóstwo rodzajów i w każdym oleju roślinnym prezentują inne proporcje. Jak wynika z licznych zestawień, nie tylko oliwę przewyższa rzepakowy pod względem zawartości steroli. Kolejna prezentowana tabela pokazuje zestawienie najbardziej rozpowszechnionych 4 typów steroli (wszystkich jest około 200) i jak widać, olej rzepakowy ma ich również więcej niż sojowy czy słonecznikowy.