Olejek do masażu – zrób to sam!
Masaż może przynieść nie tylko korzystne skutki dla zdrowia, lecz także stać się bardzo przyjemną formą relaksu. Prostą wersję tego zabiegu możemy przeprowadzić w domu z pomocą wcześniej przygotowanego olejku.
Zastosowanie olejku do masażu nie tylko ułatwia przeprowadzenie zabiegu, lecz także sprawia, że jest on przyjemniejszy. Olejki eteryczne zawarte w tych specyfikach mają działania aromaterapeutyczne. Wbrew pozorom jednak, skład tego kosmetyku jest niezwykle prosty – bez problemu możemy stworzyć jego domową wersję. Będziemy potrzebowali jedynie wybranych olejków eterycznych oraz rafinowanego oleju rzepakowego. Ten ostatni stanowi doskonałą bazę do tego typu specyfików. Nie ma on zapachu ani smaku, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pozostałymi aromatami. Ponadto, zawiera wysoki poziom witaminy E, a także prowitaminę A. Do około 25 ml rafinowanego oleju rzepakowego dodajemy po ok. 10-15 kropli wybranych olejków eterycznych, energicznie mieszamy i gotowe! Wybierając odpowiednie aromaty warto zwracać uwagę na fakt, do jakiej nuty zapachowej należą. Nuta górna to pobudzające zapachy, które ulatniają się najszybciej. Mogą to być np. olejek eukaliptusowy, miętowy czy też pomarańczowy. Nuta środkowa utrzymuje się nieco dłużej, a jej zapach ma działać kojąco. Do takich olejków możemy zaliczyć rumiankowy czy lawendowy. Zapachy z nuty bazowej stanowią podstawę kompozycji i mogą utrzymywać się nawet tydzień! Zaliczymy do nich olejki: różany, jaśminowy czy imbirowy.
Mając odpowiednią wiedzę i skomponowany z ulubionych składników olejek, można przystąpić do dzieła! Przyjemnego zabiegu J
Masaż powinien być wykonywany na gołej skórze, najlepiej przy użyciu olejku. Zabieg należy rozpocząć od delikatnego głaskania – jest to przygotowanie skóry i mięśni. Następnie stopniowo zwiększamy siłę nacisku i przechodzimy do rozcierania. Kolejnym etapem masażu powinno być ugniatanie. Początkowo należy wykonywać ruchy koliste, potem stopniowo przejść do punktowego uciskania, miejsce po miejscu. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby nie wykonywać masażu, gdy istnieją przeciwskazania. Są to na przykład choroby skóry, serca, niektóre nowotwory, nadciśnienie czy też choroby zakaźne.
Ciekawostka
Sztuka masażu narodziła się prawdopodobnie w Chinach i Indiach, gdzie stosowana była m.in. podczas obrzędów religijnych. W antycznej Grecji namaszczano i nacierano sportowców, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich. Przez wieki odkrywano zdrowotne właściwości dotyku i starano się usystematyzować tę wiedzę. Dziś masaż określany jest jako egzogenny bodziec mechaniczny, którego źródłem jest praca rąk masażysty na tkankach masowanych[1].
[1] http://www.masazysci.org.pl/definicja-slowa-masaz.html