Gwałtu, rety! Baba w kuchni
Wielkanocne pieczenie z olejem rzepakowym
Kolorowe pisanki, zielona rzeżucha, cieszące oko mazurki o przeróżnych kształtach, dekoracyjne baranki i zajączki, a między nimi ona – królowa świątecznego stołu – baba wielkanocna. Znana i lubiana od pokoleń, niezależna od mód i trendów, jest absolutnie niezbędnym elementem wielkanocnego menu. Może być lukrowana lub oprószona cukrem pudrem, z dodatkiem rodzynek czy bakalii, zależnie od naszej inwencji. Jedno się w niej tylko nie zmienia – charakterystyczny kształt i pofałdowane boki. Nie ma co ukrywać, że najlepsza to ta drożdżowa. Tu zaś dochodzimy do pierwszej przeszkody, bo ciasto drożdżowe jest wyzwaniem nie lada…wymaga dużo atencji i cierpliwości. My pokażemy Ci jak wykonać je najprościej. Oraz co zrobić, by wypieki wielkanocne były nie tylko pyszne, ale też zdrowe.
Na pewno wielokrotnie stosowałaś olej rzepakowy do smarowania formy, by uchronić ciasto przed przywieraniem podczas pieczenia. A czy wiedziałaś, że można go również dodać do samego ciasta?
Olej ten ma świetne właściwości wypiekowe, co oznacza między innymi, że jest odporny na zmiany termiczne. Nawet pod wpływem wysokiej temperatury nie zmienia zapachu i pozostaje neutralny smakowo, a przy tym nie traci swoich korzystnych właściwości, takich jak choćby duża zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 (których wciąż w naszej diecie brakuje), czy spora ilość witaminy E. Ze względu na konsystencję, lekko podgrzany olej rzepakowy z powodzeniem zastąpi stopione masło w każdym przepisie na ciasto biszkoptowe, piaskowe, a nawet drożdżowe. Przekonaj się o tym sama, piekąc wielkanocną babę według naszego przepisu. Naprawdę warto!
PRZEPIS NA WIELKANOCNĄ BABĘ DROŻDŻOWĄ
Składniki (na 1 dużą formę babkową lub 2 małe):
- 1 kg mąki (najlepiej tortowej)
- 10 żółtek
- ½ litra mleka
- 60 g świeżych drożdży
- 1 szklanka oleju rzepakowego + odrobina do wysmarowania formy
- 200 g cukru pudru
- Skórka starta z 1 pomarańczy i 1 cytryny
- 1 kieliszek aromatycznego alkoholu (np. brandy lub rumu)
- 3 ugotowane ziemniaki
- Szczypta soli
- Bułka tarta
- Do dekoracji: kandyzowana skórka pomarańczowa, lukier lub rodzynki / bakalie (wedle uznania)
Przygotowanie:
Robimy rozczyn: rozcieramy drożdże z łyżeczką cukru i dodajemy do nich kilka łyżek podgrzanego mleka, żeby się w nim mogły rozpuścić. Dodajemy też łyżkę mąki, mieszamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na 20 minut w ciepłym miejscu.
W międzyczasie ucieramy żółtka z cukrem, dodajemy do nich mąkę, wyrośnięty rozczyn i wszystkie pozostałe składniki, oprócz oleju rzepakowego. Wyrabiamy ciasto na elastyczną masę, długo i starannie. Jeśli będzie lepkie, podsypujemy więcej mąki. Olej podgrzewamy delikatnie i ciepły (nie gorący) wlewamy do ciasta.
Formę do pieczenia babki smarujemy olejem rzepakowym i wysypujemy bułka tartą. Wkładamy ciasto (do połowy formy) i odstawiamy w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia. Gdy ciasto sięgnie brzegu formy, pieczemy je około 35 minut w temperaturze 160 stopni.
Nasze rady:
- Ciasto drożdżowe można wyrobić przy pomocy miksera (są do tego specjalne końcówki), ale najlepsze, tradycyjne, to wyrobione ręcznie;
- Ciasto odstawione do wyrośnięcia należy przykryć ściereczką, żeby było mu ciepło;