Co ma olej do pisanki, czyli Wielkanoc w kuchni
Wielkanoc tuż tuż. Najradośniejsze w naszej tradycji święto kojarzy się nieodmiennie z wiosną, zielenią i miłą atmosferą rodzinnych spotkań. Przystrojony rzeżuchą stół kusi bogactwem potraw: na słono, słodko, gotowanych, pieczonych, a wszystkie pyszne, bo przygotowane według sprawdzonych, znanych od pokoleń receptur.
Już wkrótce przystąpisz zapewne do wielkanocnych przygotowań, a Twoja kuchnia zapachnie bakaliami i świeżą zieleniną. Robiąc świąteczną listę zakupów sprawdź czy nie brakuje na niej oleju rzepakowego. Jakby się dobrze zastanowić, olej ten należy do ważniejszych składników wielkanocnego menu. To niepozorny bohater drugiego planu, który koncertowo sprawdza się w smażeniu i pieczeniu mięs czy jako dodatek babki drożdżowej i wiosennych ciast biszkoptowych. Wzbogaci skład i smak pasztetu, tradycyjnej polskiej sałatki jarzynowej, a nawet… jaj na twardo. Jak to możliwe? Otóż olej rzepakowy to główny składnik majonezu, będącego chyba najpopularniejszym dodatkiem do jajek. Z okazji świąt zachęcamy do przygotowania majonezu własnoręcznie, tak jak robiono dawniej. Będzie on smaczniejszy niż sklepowy i na pewno zaskoczy domowników i gości.
Majonez własnej roboty to wyzwanie godne mistrzów. Nie wymaga wprawdzie kilkugodzinnego stania przy kuchni (jego przygotowanie zajmuje kwadrans), niemniej jednak przystępując do jego przygotowania warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się osiągnąć pożądanego rezultatu, nie zrażaj się i spróbuj jeszcze raz. Na szczęście składniki, z których majonez powstaje nie są drogie. A efekt naprawdę wart starań.
Przepis na domowy majonez
Składniki:
- 1 większe żółtko
- 1 szklanka oleju rzepakowego
- ½ łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka musztardy
- Odrobina octu winnego (białego) lub soku z cytryny
- Sól do smaku
Przygotowanie:
Żółtko wbijamy do wysokiego naczynia i dodajemy szczyptę soli. Miksujemy je na najwolniejszych obrotach, używając do tego celu końcówki do ubijania piany. W trakcie miksowania powoli dolewamy olej rzepakowy cienką strużką. Po chwili żółtko zacznie gęstnieć a całość zwiększy objętość około dwukrotnie. Gdy się to stanie, należy zwiększyć obroty miksera i nieco odważniej dolewać olej. Miksujemy majonez do czasu aż zgęstnieje na tyle, że jego konsystencja będzie stała. Gotowy doprawiamy solą, octem lub sokiem z cytryny i cukrem. Podajemy jako dodatek do wielkanocnych jaj na twardo, posypany dodatkowo szczypiorkiem, kolorowym pieprzem lub naszą ulubioną przyprawą.
Nasze rady:
- Do ubijania majonezu użyj koniecznie wąskiego i wysokiego naczynia – trudno będzie zmiksować skutecznie żółtko w szerokiej misie;
- Jeśli majonez za szybko zgęstnieje i zrobią się w nim grudki, rozcieńcz go odrobiną wrzątku;
- Na koniec miksowania można dodać ugotowane żółtko jaja – majonez będzie miał dzięki temu bardziej wyrazisty smak;
- Do przygotowania majonezu użyj neutralnego smakowo oleju rzepakowego. Jeśli zamiast oleju dodasz oliwę z oliwek, majonez będzie gorzki i niesmaczny. Poza tym olej rzepakowy znacznie łatwiej się emulguje niż inne oleje, szczególnie w środowisku kwaśnym i w obecności jaja kurzego. I jeszcze jeden argument: olej rzepakowy ułatwia mieszanie się składników majonezu, a także nie wydziela się z gotowych już majonezów.
Wesołych świąt!