Zdrowo na święta
Święta to czas ucztowania i radowania się chwilami spędzanymi z rodziną często przy suto zastawionym stole. Wiele z pań odmawia sobie skosztowania wszystkich potraw ze względu na dbałość o swoją figurę tuż przed zbliżającym się kolejnym wydarzeniem, którym jest Nowy Rok.
Aby potrawy świąteczne były nieco lżejsze, wystarczy zastosować kilka tricków, które pomogą nam w przygotowaniu mniej kalorycznego menu – równie smacznego.
- Zamień ciężkie sałatki z majonezem na lekkie kompozycje warzywne z dressingiem na bazie oleju rzepakowego. Czy święta mogą się odbyć bez tradycyjnej sałatki warzywnej? Nie! Można jednak zrezygnować z jej ciężkiej wersji na rzecz tej bardziej fit. Zamieniając na przykład gotowane ziemniaki na pieczoną bulwę selera, buraka, gotowane kwiaty kalafiora, podane na wianku z zielonych liści (roszponka, rukola) polane dressingiem na bazie korzennych przypraw z nutą cytrusów, które orzeźwią sałatkowy mix.
- Stałym punktem na świątecznym stole są także różnego rodzaju wypieki. Ciasta z kremami, lukrem i różnymi słodkimi dodatkami możemy zamienić na równie świąteczne ciasta bakaliowe. Orzechy, miód i suszone owoce to mieszanka iście świąteczna. Zamiast przyjmowania cukrów prostych z przetworzonych składników, delektujmy się prostymi wypiekami pełnymi całych orzechów, miodu i suszonych owoców.
Przykład:
Składniki:
- nasiona sezamu
- miód
- orzechy
- pestki dyni
- nasiona słonecznika
- suszone owoce
Orzechy i pestki prażymy na suchej patelni, następnie wrzucamy je do miski i dodajemy miód. Mieszamy tak, by każdy składnik był pokryty miodem, do uzyskania lepiącej masy. Wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, i formujemy ciasto, które wstawiamy do lodówki. Gotowe kroimy na kawałki i podajemy.
- Niektóre tradycyjne potrawy nie mogą być modyfikowane ze względu na ich wielowiekowe tradycje. Nie zawsze są jednak one łatwostrawne. Groch z kapustą, kluski z makiem, czy nawet pierogi z kapustą i grzybami mogą wywoływać uczycie ciężkości – do takich potraw warto dodać przyprawy, których właściwości znane są od wieków, które przyspieszą nasz metabolizm. Do tych przypraw należą: rozmaryn – który idealnie sprawdza się przy tłustych potrawach, lubczyk, majeranek a także kumin i wszechobecny podczas świąt cynamon!
- Złota zasada – jedz mniej! Na świątecznych stołach wszystko kusi swoim wyglądem. Warto jednak pamiętać, że na co dzień dostarczamy sobie znacznie mniej pożywienia, niż w okresie trwających kilka dni świąt. Nawet zmniejszenie kaloryczności posiłków nie zmieni uczucia sytości, jeśli nie zapanujemy nad ilością spożywanych dań. Umiarkowanie w jedzeniu i piciu to klucz do dobrego samopoczucia J
- Zamiana tłuszczów nasyconych na nienasycone. Tłuszcze nasycone są dla naszego organizmu niemałym zagrożeniem. To one odkładają się w naszym organizmie prowadząc do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi. Zamieniając je na te nienasycone zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Warto zatem wybierać tłuszcze roślinne o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak np. olej rzepakowy.
Stosując tych kilka zasad nie sprawimy, że staniemy się zdrowi. Nie są one receptą na zdrowie. Jednak modyfikacja sposobu żywienia, to niemały krok ku polepszeniu naszego samopoczucia!