Oleje podstawą skutecznego masażu
Zmniejszają zmęczenie, poprawiają samopoczucie, a także, ze względu na swoje lecznicze właściwości, mogą nieść pomoc w wielu dolegliwościach, takich jak bóle kręgosłupa i kończyn. Masaże, bo o nich mowa, cieszą się obecnie coraz większą popularnością, która wypływa z coraz większej świadomości odnośnie ich korzystnego oddziaływania na cały organizm. Niezależnie od tego, czy masaż ma charakter upiększający, wzmacniający czy relaksacyjny, do tego zabiegu używa się tłuszczów, i to od nich w dużym stopniu zależy jego efektywność.
Masaż może zostać wykonany zarówno u profesjonalisty, jak i w warunkach domowych. Dotyczy to szczególnie masaży relaksacyjnych, mających na celu przynieść przede wszystkim odprężenie i ukojenie nerwów po wyczerpującym dniu. Warto wiedzieć, że niektóre z produktów potrzebnych do przeprowadzenia masażu możemy znaleźć we własnej kuchni. Jednymi z takich „kosmetyków” niezbędnych do wykonania relaksującego zabiegu są tłuszcze. Niezależnie od swojej specyfiki, masaż ma charakter zabiegu pielęgnacyjnego, dlatego nie powinno nas dziwić, że oleje naturalne, takie jak olej rzepakowy, wykorzystywane od stuleci w kosmetyce całego ciała, są nieodzownym elementem wyposażenia profesjonalnych gabinetów wykonujących masaże.
Dlaczego oleje są ważne dla masażysty?
Oleje są stosowane przez masażystów przede wszystkim w celu natłuszczenia powierzchni skóry i zmniejszenia jej tarcia, które może pojawić się podczas wykonywania masażu. Poza usprawnieniem rozcierania, ugniatania, oklepywania i wielu innych czynności, które stosowane są w ramach różnych technik masażu, oleje poprawiają kondycję skóry, którą odżywiają i nawilżają. Warto zaznaczyć, że oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy czy rzepakowy stanowią także świetną bazę dla olejków eterycznych, których aromat czyni masaż jeszcze bardziej przyjemnym doświadczeniem. Ze względu na skoncentrowaną formę aromatycznych olejków, nie stosujemy ich bezpośrednio na skórę. Kilka ich kropel rozcieńczonych w oleju roślinnym wystarczy, by wydobyć aromat lawendy, eukaliptusa, czy drzewa sandałowego.
Jaki olej do masażu?
Na koniec kilka wskazówek, czym należy się kierować, wybierając olej do masażu. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest konsystencja oleju, od której zależeć będzie, jak wybrany przez nas tłuszcz rozprowadzać się będzie na skórze, a także jak będzie się łączyć z olejkami eterycznymi. Doskonałą klarownością wyróżnia się olej rzepakowy, która w połączeniu z neutralnym aromatem, czyni z niego idealną bazę dla olejków. Z uwagi na to, że masaż to także zabieg pielęgnacyjny, nie można nie wskazać na potencjał oleju rzepakowego także na tym polu, którego potwierdzeniem jest szerokie zastosowanie, jakie ten tłuszcz znajduje w kosmetyce.