Olej rzepakowy liderem rynku polskiego – podsumowanie pierwszego roku drugiej edycji kampanii

Badania GFK dla „Pokochaj olej rzepakowy”, metodologia CATI post-test, n-osoby stosujące dany olej, Polska, czerwiec 2016
W lipcu 2016 roku zakończyliśmy pierwszy rok drugiej edycji kampanii „Pokochaj olej rzepakowy”. Efekty są imponujące! Udało nam się zrealizować wiele założonych celów, choć jeszcze sporo pracy przed nami. Jak mówią wyniki badań przeprowadzonych w Polsce w czerwcu 2016 roku przez GFK metodą CATI na próbie n=500, olej rzepakowy postrzegany jest przede wszystkim jako ten najbardziej uniwersalny pod kątem zastosowania w kuchni spośród dostępnych na rynku – olej rzepakowy można wykorzystać nie tylko do smażenia, ale także jako bazę do dressingów, majonezu a nawet jako tłuszcz, który można stosować do wypieków. Taką opinię ma aż 95% badanych konsumentek. Kolejnym powodem do dumy jest to, że aż 96% badanych przyznało, że olej rzepakowy jest najlepszy do smażenia, a aż 81% respondentów spośród wskazujących olej rzepakowy jako zdrowy, uznaje go za naturalne źródło kwasów tłuszczowych Omega 3.
Rynek spożywczy staje się coraz bardziej różnorodny. Na sklepowych półkach obok tych standardowych, tradycyjnych produktów, możemy znaleźć nowinki produktowe z „dalekiego świata”. Chęć testowania i doświadczania nowych smaków przez konsumentów sprawia, że pozycja „stałych” i lokalnych produktów może być osłabiona.
Mimo chwilowej mody na „egzotyczne” oleje, pozycja oleju rzepakowego jest niezmienna jeśli chodzi o jego zastosowanie w kuchni. Jest nam niezmiernie miło, że konsumenci doceniają jego przydatność np. do smażenia czy pieczenia. Co ciekawe, aż 95% badanych konsumentów docenia pochodzenie oleju rzepakowego, uzasadniając tym swój wybór.
Dlaczego rzepakowy?
Odpowiedzi na to pytanie przyniosły nam najwięcej satysfakcji. To co komunikowaliśmy do tej pory nie pozostało bez odzewu, a konsumenci rzeczywiście sprawdzili i co najważniejsze docenili olej rzepakowy. Jego najczęściej wymienianą zaletą okazała się wysoka temperatura dymienia (aż 85% badanych doceniło tę właściwość) co wiąże się z bezpieczeństwem jego zastosowania w kuchni. Aż 83% pytanych „dlaczego olej rzepakowy?” odpowiedziało „dobry smak”, a 77% doceniło jego wysoką jakość.
Do czego?
Konsumenci najczęściej używają oleju rzepakowego do smażenia (92%), do pieczenia mięsa (60%), do przygotowywania marynat do mięs (55%), do duszenia mięsa (54%) i do pieczenia ciast (49%). W porównaniu z rokiem 2014[1] olej rzepakowy coraz częściej stosowany jest także do sałatek.
Poza uzasadnionymi zaletami użytkowymi, olej rzepakowy jest łatwo dostępny – co doceniło aż 98% badanych, i doskonale odsącza się z potraw – tę cechę zauważyło 60% konsumentów. Konsumenci docenili także skład oleju rzepakowego – aż 91% konsumentów wybiera go ze względu na potrzebne dla zdrowia składniki odżywcze.
Źródła informacji
Wśród źródeł informacji nt. walorów oleju rzepakowego konsumenci wskazywali najczęściej programy telewizyjne oraz prasę tematyczną i kobiecą. Wspierająca kampania realizowana też była w social media, w blogosferze, poprzez akcje w sieciach handlowych oraz dedykowane działania dla dietetyków i nauczycieli. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie równie owocny w wyniki jak ten miniony.
[1]Badanie kampanii „Pokochaj olej rzepakowy” przeprowadzone przez GFK, metodologia CATI, post-test n=600, maj 2014