Jesień w kuchni – dyniowe pierogi leniwe z sosem waniliowym
Jesień sprzyja leniuchowaniu. Deszcz bijący w szyby okien, wiatr hulający między konarami drzew i nieprzyjemnie niska temperatura sprawiają, że marzymy o tym, aby zaszyć się pod ciepłym kocem i poleniuchować na kanapie przed telewizorem. Leniuchować można nie tylko w salonie, ale także na talerzu!
Jesień to czas kiedy w kuchni króluje znana nam dobrze Pani Dynia. Jak każda kobieta, tak i ona potrafi być ostra i pikantna, wytrawna i klasyczna, ale także delikatna i słodka. Tę odsłonę dyni najbardziej uwielbiają dzieci, ale zapewniamy, że i dorośli pokochają jej słodkawy smak!
Leniwe z dynią
Pierogi leniwe – mimo ich nazwy to krojone kluski z mąki, jaj i twarogu kształtem przypominające kopytka. Gotowane w osolonej wodzie, zyskują wytrawny smak.
Ciekawostka: Nazwa pierogi leniwe wywodzi się stąd, że składniki klasycznych pierogów leniwych są takie same, jak składniki pierogów z serem, tylko nadzienie i ciasto są wymieszane razem.
Można je podawać z kwaśną śmietaną, ale popularność zyskały dzięki połączeniu z przysmażoną bułka tartą i cukrem.
Z racji, że jesień obfituje w dynię, grzechem byłoby nie spróbowanie pierogów leniwych właśnie z nią. Są wyjątkowo delikatne, mają piękny pomarańczowy kolor, a w towarzystwie sosu waniliowego, mogą być podane także jako deser.
Składniki:
- 250g tłustego twarogu
- 300g puree z dyni Hokkaido (dynię pokroić na kawałki, ugotować, zmielić na pure dodając przyprawy: sól, pieprz, cynamon, imbir oraz 4 łyżki rafinowanego oleju rzepakowego, który zmieni sypką konsystencję puree w lepką emulsję)
- 1 jajko
- 1.5 szklanki mąki oraz około 0,5 szklanki do podsypywania kluseczek
- odrobina soli
Wykonanie:
W misce rozgniatamy twaróg na gładką masę. Następnie dodajemy dynię, jajko i dokładnie mieszamy. Wsypujemy mąkę, sól i rękoma zagniatamy na gładkie ciasto bez grudek. Z ciasta formujemy wałki i tniemy je na kawałki „kopytka”. Gotowe kluski wrzucamy na osoloną wrzącą wodę i gotujemy około 2 minuty od wypłynięcia. Wyławiamy je z wody i wykładamy osobno na talerz tak, aby się nie posklejały.
Sos waniliowy
Składniki:
- 1 szkl mleka
- 1 szklanka śmietany 18 %
- 2 żółtka
- 4 – 5 łyżek cukru
- laska wanilii lub cukier wanilinowy
- 1 łyżka mąki
Wykonanie:
Żółtka ucieramy z cukrem na gładką masę. W osobnym naczyniu mieszamy śmietanę z mąką. Połowę mleka zagotowujemy z wanilią lub cukrem wanilinowym, zestawiamy z ognia, wyjmujemy wanilię i dodajemy żółtka utarte z cukrem. Mieszamy. Pozostałe mleko zagotowujemy i dodajemy do niego śmietankę, podgrzewając mieszamy aż zgęstnieje, dolewamy do niego masę z żółtkami podgrzewamy i gotowe.
Polewamy kluski sosem waniliowym i cieszymy się leniwą jesienią J