Baba wielkanocna z domowym majonezem na bazie oleju rzepakowego
Co roku na nasz wielkanocny stół trafiają tradycyjne świąteczne potrawy, między innymi tzw. baba. Skąd wziął się pomysł na tę potrawę? Jaka wersja babki jest najsmaczniejsza? Wszystko zależy od naszych preferencji i od składników, których użyjemy do wypieków.
Jajka, żurek, mazurki i babka wielkanocna – tak zazwyczaj wyobrażamy sobie zastawiony wielkanocny stół. Co zrobić, aby ta ostatnia potrawa prezentowała się efektownie? Dawniej baba była przygotowywana z wielką starannością. Dziś, ze względu na brak czasu zazwyczaj sięgamy po szybsze, ale nie mniej smaczne przepisy. My proponujemy babkę z użyciem domowego majonezu, który jest zrobiony na bazie oleju rzepakowego.
Tradycja od wieków
Ciasto znane obecnie jako baba było przyrządzane w Polsce już w XV wieku. Skąd wzięła się nazwa? Istnieje kilka wersji. Jedna z nich mówi, że nazwę ciastu nadał Stanisław Leszczyński, który porównał jego kształt do turbanu Ali Baby. Inna zakłada, że słowo to pochodzi od grubej kobiety. Niezależnie jednak od genezy nazwy, baby stanowią nieodłączny element wielkanocnego stołu.
Jak to robiono kiedyś?
Przygotowanie tradycyjnej baby wielkanocnej rozpoczynało się tuż po Niedzieli Palmowej. Osuszano i wygrzewano wówczas mąkę przez kilka dni, a następnie przesiewano ją przez sito. Tarto główki cukru i mielono migdały. Odpowiednio przygotowywano naczynia do ciasta, które było w nim długo i starannie rozrabiane. Szafran, który bywał składnikiem receptury moczony był w wódce. Podczas tworzenia ciasta starannie zatykano wszystkie szpary w pomieszczeniach, aby to nie opadło. Po co to wszystko? Baba na wielkanocnym stole była rodzajem wróżby – duża i smaczna miała być symbolem pomyślności w domu, nieudana natomiast kompromitacją dla gospodyni.
Baba współczesna
Dziś możemy wybierać spośród wielu modyfikacji tego ciasta. Wszystko zależy głównie od naszych preferencji smakowych. W poniższej propozycji znajdziemy babkę z domowym majonezem. Składnik ten przygotowujemy na bazie oleju rzepakowego, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe deficytowe w naszej diecie. Dzięki takiemu rodzajowi tłuszczu ciasto zostanie również wzbogacone o witaminy K, E i prowitaminę A. Warto również dodać, że olej rzepakowy doskonale nadaje się do pieczenia.
Krok 1 – domowy majonez
Składniki:
- 1 żółtko
- 1 łyżka musztardy
- 500 ml oleju rzepakowego
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru-pudru
- 1 łyżka octu
- odrobina pieprzu
Oddzielamy żółtko od białka i przekładamy je do osobnego naczynia. Dokładamy sypkie składniki. Miksując dodajemy ocet, musztardę i wlewamy cienkim strumieniem olej rzepakowy, dopóki majonez nie stanie się jednolity i gęsty.
Krok 2 – baba
Składniki:
- ½ szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki mąki ziemniaczanej
- przygotowany wcześniej majonez (ok. 1/3 szklanki)
- 1 szklanka cukru
- 4 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Miksujemy starannie wszystkie składniki około 10 minut. Powstałą w ten sposób jednolitą masę przelewamy do natłuszczonej foremki. Wstawiamy do piekarnika na około 50 minut przy temperaturze ok. 180 stopni.
Krok 3 – lukier
Składniki:
- ½ szklanki cukru pudru
- woda
- sok z cytryny
Wszystkie składniki miksujemy około 5 minut do powstania jednolitej, płynnej masy.
Smacznego!