Regionalne specjały – źródło smaku i zdrowia

Integralnym elementem kultury danego regionu są pielęgnowane na jego terenie tradycje kulinarne. W zależności od położenia geograficznego zmienia się sposób przygotowywania posiłków i typowe, popularne na danym terenie potrawy. Podróże po kulinarnej mapie Polski są zawsze interesujące i często stanowią inspirację do własnych kuchennych eksperymentów.
Regionalne specjały zasługują na skosztowanie ich podczas weekendowych wyjazdów, a nawet na spopularyzowanie na terenie całego kraju, nie tylko ze względu niewątpliwych walorów smakowych, ale także wartości odżywczych. Świadczy o tym fakt, iż ważnym elementem wielu regionalnych specjałów jest olej rzepakowy, wyróżniający się spośród innych tłuszczów niezwykle cennymi właściwościami zdrowotnymi (1).
Zaleca się, aby w naszej diecie zastępować tłuszcze nasycone tłuszczami nienasyconymi, które występują głównie w olejach roślinnych. Taka zamiana pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, z tego też względu warto podkreślać wartość regionalnych specjałów, które w swoim składzie zawierają olej rzepakowy.
Przygotowaliśmy dla Was przepisy na mało znane regionalne specjały – babkę podlaską, krężołki i sałatkę z ziemniaków. Dania, pochodzące odpowiednio z województwa podlaskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego, stanowią małą próbkę niezwykłego bogactwa tradycji kulinarnej polskich regionów. Mamy nadzieję, że zainspirują Was do podróży po kulinarnej mapie Polski i odkrywania jej nieznanych smaków.
Podlaska babka ziemniaczana
Składniki:
- 3 kg ziemniaków
- 2 cebule
- 2 jaja
- 1 szklanka gorącego mleka
- 1 szklanka oleju rzepakowego
- 5 łyżek mąki
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce. Starte ziemniaki przekładamy na sitko i odcedzamy z wody. Następnie ścieramy obrane cebule. Starte ziemniaki i cebule przekładamy do miski i dodajemy pozostałe składniki: jajka, mleko, olej i mąkę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, po czym wykładamy do blachy. Przygotowaną masę wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy około 2 godzin, aż wierzch babki stanie się lekko brązowy.
Krężałki
Składniki:
- 3 małe główki kapusty
- 4 ząbki czosnku
- woda
- olej rzepakowy
- sól
- nasiona kopru
Sposób przygotowania:
Główki kapusty myjemy, kroimy na ćwiartki i gotujemy w osolonej wodzie. Kiedy kapusta zmięknie, odcedzamy ją i pozostawiamy do ostygnięcia. Wystudzoną kapustę układamy ciasno na dnie dużego słoja, każdą warstwę przesypujemy nasionami kopru i posiekanymi drobno ząbkami czosnku. Całość zalewamy chłodną przegotowana wodą, osoloną, z dodatkiem 4 ząbków wyciśniętego czosnku. Tak przygotowany słój odsiwiamy w ciepłe miejsce do ukiszenia.
Krężałki najlepiej smakują podane z ziemniakami, polane olejem rzepakowym.
Sałatka z ziemniaków
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 2 małe cebule
- majonez
- śmietana
- olej rzepakowy
- szczypiorek
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki umyć, zalać wrzątkiem i gotować około 20 minut. Następnie wyjąć ziemniaki z wody, poczekać aż ostygną, obrać z łupin i pokroić w grubą kostkę. Cebulę i szczypiorek posiekać i dodać do ziemniaków. Wszystkie składniki włożyć do miski, przyprawić solą i pieprzem, a także skropić 2 łyżkami oleju rzepakowego. Następnie, wedle uznania, dodać śmietanę i majonez, wymieszać sałatkę i wstawić do lodówki na 20 minut.
Źródła:
1. Krygier K., Właściwości użytkowe rafinowanego oleju rzepakowego [w:]Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, tom II, praca zbiorowa pod redakcją Jana Krzymańskiego, Warszawa 2009