Pierwsze posiłki malucha
Wprowadzanie niemlecznych pokarmów jest zazwyczaj wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Kiedy zacząć je podawać? W jakich ilościach? Jak powinny one wyglądać? To, w jaki sposób zaczniemy karmić maluchy ma wpływ na ich przyszłe życie. Warto więc zadbać o to, aby do diety dzieci zostały wprowadzone wszystkie niezbędne składniki.
Pokazanie nowych smaków to ważne zadanie, które stoi przed młodymi rodzicami. To, czy i w jakiej kolejności maluchy poznają smaki ma wpływ nie tylko na ich późniejsze upodobania, lecz także na ryzyko otyłości czy też alergii w dorosłym życiu. Dlatego właśnie istotne jest, aby dzieci stopniowo zaczynały przyjmować zbilansowane posiłki.
Kiedy zacząć?
Zgodnie z zaleceniami towarzystw międzynarodowych oraz grup ekspertów dzieci karmione piersią nie powinny przyjmować innych posiłków niż mleko matki do 6 miesiąca życia. Wyjątek stanowią witaminy i leki. W przypadku niemowlaków żywionych sztucznie wprowadzanie pierwszych pokarmów powinno nastąpić między 17 a 26 tygodniem życia. Większość dzieci nabywa wówczas zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Uczą się one siedzenia z podparciem, osiągają dojrzałość nerwowo-mięśniową pozwalającą na kontrolowanie ruchów głowy i szyi, a także na jedzenie z łyżeczki[1].
Warto także pamiętać, że to dziecko da nam sygnały, że faktycznie chce spróbować nowych rzeczy. W jaki sposób? Nasza pociecha wkłada różne przedmioty do ust, wykazuje zainteresowanie posiłkami rodziców. Dzieci gotowe na wprowadzenie nowych pokarmów potrafią koordynować swój wzrok, ręce i usta. Gdy dostrzeżemy te sygnały warto rozpocząć zapoznawanie malucha z nowymi smakami.
Co na początek?
Pierwszy niemleczny pokarm naszego dziecka powinien być jednorodny i mieć płynną postać. Jeden element posiłku pozwoli nam dowiedzieć się, jaki składnik jest niekorzystny w przypadku reakcji alergicznej, forma podania natomiast ma ułatwić maluchowi przełykanie. Warto na początek sięgnąć po zmiksowane warzywa. Może być to np. marchewka, ziemniak lub brokuł. Początkowo powinniśmy unikać podawania owoców – słodki smak może okazać się dla dziecka na tyle atrakcyjny, że nie będzie ono chciało próbować warzyw. Dziecko początkowo ma tylko spróbować podanego posiłku i zapoznać się z jego smakiem i strukturą. Dlatego właśnie przed pierwszym warzywnym posiłkiem powinno być… najedzone. Warto podać mu jedzenie nie tylko do spożycia, lecz także do dotknięcia.
Co potem?
Gdy już oswoimy dziecko z pierwszymi smakami możemy stopniowo zacząć je łączyć. Kompozycje stworzone ze sprawdzonych już warzyw mogą być nieco bardziej gęste i zawierać grudki. Możemy również zacząć podawać owoce i sukcesywnie poszerzać listę poznanych przez dziecko smaków. Do diety warto wprowadzić również kasze a także… tłuszcze!
Tłuszcze w diecie malucha
Wprowadzając pierwsze posiłki do diety dziecka nie należy zapominać o tłuszczach. Jest to tym bardziej istotne, że jeden gram tłuszczu dostarcza więcej energii (9 kcal) niż gram węglowodanów czy białka (po 4 kcal). Idealnym składnikiem, który można dodać do pierwszych posiłków jest olej rzepakowy – można podawać go niemowlętom już od 6. miesiąca życia[2]. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe (ALA i LA) potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci. Produkt ten jest źródłem cennych przeciwutleniaczy, jakwitamina E, zawiera także w dużych ilościach witaminę K i prowitaminę A. Poza tym dzięki obecności tłuszczu organizm może przyswoić witaminy z warzyw, te rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, K i E. W jaki sposób umieścić korzystne tłuszcze w jadłospisie dzieci? Wypróbujcie nasz przepis!
Zupka marchewkowa
Składniki:
- 1 marchew
- pół ziemniaka
- pół łyżeczki oleju rzepakowego
- pół szklanki wody
Przygotowanie:
Warzywa obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Gotujemy na wodzie przez pół godziny, następnie dodajemy tłuszcz i miksujemy na papkę. Gdy zupka przestygnie możemy podać ją maluchowi J
[1] „Zasady żywienia zdrowych niemowląt.” Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2014
[2] Szostak W.B. „Walory zdrowotne oleju rzepakowego w profilaktyce chorób układu krążenia i innych chorób”, w: „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” Krzymański J. (red.), wyd. PSPO, Warszawa, 2009, s. 57-88