Miód rzepakowy – jeszcze jeden skarb polskich pól
Rzepak jest jedną z najczęściej uprawionych roślin oleistych w naszych kraju. Produkcja tego surowca od lat stanowi ważną gałąź rodzimej gospodarki. Warto wiedzieć, że z kwitnącej na żółto rośliny pozyskuje się nie tylko olej, ale również inny wartościowy produkt – miód rzepakowy. Ta odmiana miodu, pozyskiwana na przełomie maja i czerwca, a więc w okresie kwitnienia rzepaku, jest bardzo popularna w naszym kraju i stanowi zarówno słodki przysmak jak i bogate źródło wartości odżywczych.
Rzepak jest jedną z najważniejszych roślin miododajnych – udział miodu rzepakowego w całościowych zbiorach z sezonu może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Miód pozyskiwany z tej rośliny ma barwę jasnożółtą lub niemal białą, a zapach zbliżony jest do silnego aromatu kwitnącego rzepaku. Cechą charakterystyczną tego miodu jest to, że szybko – nawet kilka dni po miodobraniu – się krystalizuje, co oznacza że przechodzi ze stanu ciekłego w stały. W płynnej postaci miód rzepakowy występuje tylko krótko po zebraniu – na przełomie maja i czerwca. Szybki proces krystalizacji, w wyniku którego miód ten przybiera postać smalcowatą, wiąże się z charakterystyczną dla niego dużą zawartością glukozy. To właśnie naturalny cukier wpływa na słodki i delikatny smak miodu rzepakowego.
Związek z lokalną tradycją
Wysoka jakość miodu pozyskiwanego z rzepaku leży u przyczyn jego dużej popularności zarówno wśród pszczelarzy jak i konsumentów. W niektórych regionach Polski rzepak jest nie tylko główną rośliną miododajną, ale także jednym ze znaków promujących lokalną żywność i tradycję. O wysokiej jakości miodu rzepakowego świadczy wpisanie go na Listę Produktów Tradycyjnych, na którą trafiają tylko produkty o wyjątkowych właściwościach, stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.
Wysoka jakość naszego krajowego produktu, jakim jest miód rzepakowy, gwarantowana przez związek z regionalnymi tradycjami pszczelarskimi, przemawia za jego lepszym poznaniem i włączeniem na stałe do naszej diety. Przemawia za tym dodatkowo łatwa dostępność tego produktu – rzepak, który obficie kwitnie na dużej powierzchni polskich pól, jest bardzo wydajną rośliną miododajną (patrz infografika niżej).
Wydajność rzepaku
Powierzchnia pola rzepaku | Wydajność miodowa | Wydajność pyłkowa |
1 ha | 80-300 kg (najczęściej:150-200 kg) | 100-150 kg |
(źródło: http://konfraternia.org/blogi_autorskie/wordpress_piotrsobun/?p=1083)