Śledzik lubi pływać… w oleju rzepakowym
Uroczysty i wyjątkowo rodzinny charakter świąt Bożego Narodzenia sprawia, że większość gospodyń domowych przygotowuje na Wigilię tradycyjne potrawy, nierzadko wzorując się na przepisach swych mam i babć. Przywiązanie do tradycji wyraża się także w produktach, których od pokoleń używa się w polskich domach do przyrządzenia potraw wigilijnych. Jednym z takich produktów jest olej rzepakowy, który doskonale sprawdza się jako element tradycyjnych polskich potraw, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole.
Olej rzepakowy dostępny w naszych sklepach jest w większości przypadków produktem polskim. Ze względu na swoje doskonałe właściwości może być z powodzeniem wykorzystywany w każdej kuchni, także w czasie przedświątecznych przygotowań. Szczególnie ważną właściwością tego oleju jest jego uniwersalność, dzięki której może być używany zarówno na ciepło, jak i na zimno, co znacznie ułatwia i usprawnia przygotowywanie potraw. Sprawdza się równie dobrze przy gotowaniu, smażeniu, wypieku ciast, jak i przyrządzaniu sałatek, dlatego z powodzeniem można go stosować przy przygotowywaniu wigilijnego menu, złożonego z różnorodnych potraw.
Aby smak i aromat świąt był jeszcze bardziej wyjątkowy
Tradycyjne potrawy, które dla wielu Polaków są niezbędnym elementem wigilijnej wieczerzy, często przywołują na myśl sentymentalne wspomnienia. Niemałe znaczenie odgrywa tu ich smak i aromat, które najsilniej oddziałują na pamięć człowieka. A olej rzepakowy cechuje się neutralnym smakiem i zapachem, dzięki czemu pozwala wydobyć z wigilijnych dań ich niepowtarzalny smak i aromat, które są ważnym elementem świątecznej atmosfery. Co istotne, dzięki właściwościom odżywczym oleju rzepakowego – stanowi bogate źródło witamin i niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-3 – możemy delektować się wspaniałym smakiem wigilijnych potraw, jednocześnie dbając o nasze zdrowie.
Wigilia stwarza niezwykłą możliwość połączenia tego, co w polskiej kuchni najlepsze – tradycji i wartości rodzimych surowców. Poniżej przedstawiamy przepisy na kilka tradycyjnych potraw, przygotowywanych w wielu polskich domach na wigilijny wieczór. Wszystkie te dania można przygotować używając oleju rzepakowego, wzmacniając dzięki temu nie tylko ich smak, ale także wartości odżywcze, jednym słowem – wydobywając z tradycyjnych wigilijnych potraw to, co najlepsze.
Śledzie w oleju
Składniki:
– 300 g śledzi (solonych lub marynowanych)
-pół cytryny
– łyżka oleju rzepakowego
-łyżeczka ziela angielskiego
-pół łyżeczki mielonych goździków
-1 duża cebula
-natka pietruszki do dekoracji
Przygotowanie:
Wymoczone i obrane śledzie należy pokroić na małe kawałki. Następnie należy je ułożyć warstwami w słoiku, przy czym każdą warstwę posypać korzeniami, skropić olejem rzepakowym i sokiem z cytryny. Tak przyrządzone śledzie odstawić w chłodne miejsce na kilka dni. Podawać z natką pietruszki.
Sałatka wileńska
Składniki:
-2 buraki
– 20 dag fasoli Jaś
-20 dag kiszonej kapusty
-1 cebula
-3/4 łyżki oleju rzepakowego
-sól, pieprz
Przygotowanie:
Buraki wyszorować, po czym ugotować w łupinach. Następnie należy je ostudzić, obrać i pokroić w kostkę. Fasolę zalać wrzątkiem i namoczyć przez noc. Rano fasolę wstawić w świeżą wodę i gotować, aż stanie się miękka. Pod koniec gotowania fasolę posolić. Cebulę obrać i drobno pokroić. Kapustę kiszoną opłukać, lekko odcisnąć i posiekać. Wszystkie składniki należy włożyć do salaterki, po czym posolić i popieprzyć do smaku. Następnie dodać oleju rzepakowego i delikatnie wymieszać. Gotową sałatkę wstawić do lodówki na około 3 godziny.
Groch z kapustą
Składniki:
– 20 dag grochu
– ½ kg kiszonej kapusty
-6 łyżek oleju rzepakowego
-3 ziarenka ziela angielskiego
-sól i pieprz
Przygotowanie:
Umyć groch, wsypać go do miski i zalać zimną wodą. Po godzinie odcedzić groch, zalać świeżą wodą i gotować, aż do uzyskania miękkości. Kapustę posiekać drobno, dodać olej rzepakowy, ziele angielskie, liść laurowy, po czym zalać niewielką ilością wody i gotować, aż do uzyskania miękkości. Podczas gotowania kapusty należy pamiętać o uzupełnianiu wody. Ugotowaną kapustę przyprawić do smaku solą i pieprzem, po czym wymieszać z ugotowanym grochem. Podawać na ciepło.