Posiłki dla seniora
Posiłki dla seniora
Już po 30-stym roku życia w naszym organizmie zaczynają zachodzić nieodwracalne zmiany, które skutkują spowolnieniem działania niektórych organów. Jak mimo upływających lat zachować dobrą formę? Pomoże prawidłowa dieta z odpowiednio dobranymi tłuszczami.
Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o naszą sprawność, nasze ciało podlega tzw. procesom inwolucyjnym, czyli zmianom fizjologicznym i morfologicznym, które zachodzą we wszystkich narządach i układach, zmniejszając ich aktywność i wydolność[1]. Możemy spowolnić proces starzenia za pomocą aktywności fizycznej i dobrze skomponowanej diety, w której nie należy zapominać o korzystnych tłuszczach.
Mniej, a lepiej
Im starsi jesteśmy, tym bardziej musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Dlatego właśnie seniorzy powinni sięgać po produkty o możliwie najwyższej gęstości odżywczej, czyli takie, których wartości odżywcze są wysokie przy stosunkowo małej kaloryczności. Z powodzeniem więc można sięgać po większość owoców i warzyw czy też po chude mleko. Warto również ograniczyć słodycze oraz pamiętać o tym, aby posiłki były mniejsze, a częste.[2]
Odpowiednie tłuszcze
Z wiekiem zapotrzebowanie energetyczne spada. Nie oznacza to jednak, że seniorzy powinni całkowicie rezygnować z tłuszczów. Należy je jednak wybierać rozsądnie. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie oleju rzepakowego. Istotną jego zaletą jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nie ma wystarczająco dużo w diecie typu zachodniego. Tymczasem kwasy omega-3 i omega-6 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomagają również w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (ALA, LA). Odgrywają także ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy mózgu i oczu (kwas dokozoheksaenowy DHA). Istotna jest nie tylko ilość przyjmowanych kwasów, lecz także ich proporcja. W oleju rzepakowym jest ona idealna, czyli 2:1 kwasów omega-6 do omega-3.
Troska i czas
Dieta bez wątpienia jest istotnym czynnikiem wspomagającym sprawność seniorów, nie należy jednak również zapominać o czynnikach psychologicznych. Często osoby starsze, które wcześniej wiodły aktywne życie zawodowe, dziś zmagają się z poczuciem pustki i obniżonym samopoczuciem. Zdarza się również, że nie przywiązują one specjalnej wagi do pożywienia. Dlatego też warto zachęcać seniorów do prawidłowej diety. Jednym ze sposobów może być wspólne przygotowywanie potraw. Poniżej propozycje, które z pewnością sprawdzą się w kuchni osób starszych.
Wiosenna sałatka:
– kilka sztuk pomidorków koktajlowych
– rzodkiewka
– marchewka
– sałata
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– pół łyżeczki bazylii
– pół łyżeczki koperku
– szczypta sproszkowanego czosnku
Przygotowanie:
Sałatę myjemy i drzemy na mniejsze kawałki. Pomidorki kroimy na pół, rzodkiewkę i marchew w cienkie plasterki. Składniki przesypujemy do jednego naczynia i mieszamy. Do oleju rzepakowego dodajemy przyprawy i gotowym sosem polewamy sałatkę.
Krem z brokułów
– 1 brokuł
– 1 litr bulionu warzywnego
– 1 cebula
– 2 marchewki
– 1 pietruszka
– 1 łodyga selera
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– szczypta soli
Przygotowanie:
Do garnka wlewamy olej rzepakowy, rozgrzewamy, a następnie wsypujemy posiekaną cebulę. Podsmażamy i wlewamy do garnka bulion. Dodajemy pokrojone warzywa (oprócz brokułów) i gotujemy 10 minut. Następnie do garnka wkładamy brokuły i gotujemy kolejnych kilka minut. Doprawiamy solą. Następnie blendujemy.
Smacznego!
[1] http://ckp.siedlce.net/download/zamylko.pdf
[2] tamże