Oleje smakowe – aromat ziół zamknięty w złocistym płynie
Oleje smakowe to doskonała propozycja dla osób chcących przygotować wyjątkowy tłuszcz o niepowtarzalnym smaku. Dzięki prostemu zabiegowi dodania do oleju ulubionych ziół i przypraw można stworzyć indywidualną kompozycję smakową.
Oleje stanowią świetną bazę do przygotowania naturalnych aromatycznych mieszanek, dzięki którym, podobnie jak w przypadku niezastąpionych w kuchni marynat, zwiększymy intensywność smaku i zapachu potraw mięsnych, sałatek warzywnych oraz makaronów. Tłuszcze łatwo wchłaniają smak i aromat przypraw i ziół, dlatego samodzielnie przygotowany olej smakowy długo będzie cieszył nas dobrze utrwalonym zapachem bazylii, tymianku, szałwii, rozmarynu, czy melisy. Do przygotowania smakowych olejów najlepiej użyć świeżych ziół z własnego ogródka.
Olejami, które najlepiej sprawdzają się do ich aromatyzowania ziołami i przyprawami, są tłuszcze o delikatnym, słabo wyczuwalnym własnym smaku i zapachu, które pozwolą na maksymalne wydobycie aromatu wybranych przez nas dodatków. Takim tłuszczem jest olej rzepakowy, który ze względu na swój neutralny smak i zapach, stanowi doskonałą bazę do przygotowania smakowych olejów. Inną, nie mniej ważną kwestią, przemawiającą za aromatyzowaniem właśnie oleju rzepakowego jest jego wartościowy skład. Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3 aromatyzowany olej rzepakowy wzbogaci potrawy nie tylko o intensywny zapach ulubionych ziół i przypraw, ale także o ważne dla naszego organizmu składniki odżywcze.
O wartości samodzielnie przygotowywanych olejów smakowych świadczy nie tylko ich wysoka kulinarna użyteczność, ale także efektowny wygląd buteleczek, w których są przechowywane. Flakon wypełniony złocistym płynem, w którym zanurzone są listki i gałązki ziół stanowi prawdziwą ozdobę kuchennej półki, dodając pomieszczeniu klimatu i niewątpliwego uroku.
Olej czosnkowy
Na dnie butelki umieszczamy kilka obranych ząbków czosnku oraz kilka ząbków pokrojonych w plasterki. W celu wzbogacenia smaku możemy dodać jeszcze świeże listki bazylii i rozmarynu. Całość zalewamy olejem rzepakowym, szczelnie zamykamy butelkę i odstawiamy do suchego, ciemnego i chłodnego miejsca na około 2 tygodnie. Jeżeli po upływie tego czasu nie wyczuwamy jeszcze wyraźnego aromatu czosnku i ziół, olej odstawiamy na jeszcze jeden tydzień, aby nabrał mocy. Płyn można odcedzić lub pozostawić z ziołami.
Olej imbirowy
Świeże kłącze imbiru namaczamy w wodzie przez jedną dobę. Namoczony imbir kroimy na plasterki, które umieszczamy na dnie butelki i zalewamy olejem rzepakowym. Szczelnie zamkniętą butelkę odstawiamy w ciemnie i chłodne miejsce na tydzień – dwa. Aromat oleju powinien być wyczuwalny już po 4 dniach.
Oleje smakowe doskonale nadają się do sałatek, ale mogą też być stosowane do smażenia i pieczenia. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie własnej kompozycji możemy poszukać gotowych olejów smakowych w sklepach.