Przepis na bigos pachnący świętami
Bigos to tradycyjna polska potrawa, która charakteryzuje się tym, że najlepsza jest kilka dni po ugotowaniu. Jednak bigos tradycyjny różni się od tego wigilijnego − postnego − i to właśnie na to wyjątkowe, świąteczne danie podajemy Wam sprawdzony przepis.
Składniki:
2 kg kapusty kiszonej
4 garści suszonych grzybów
szklanka wędzonych śliwek
duża cebula
4 liście laurowe
łyżka majeranku
łyżeczka ziaren jałowca
2 ząbki czosnku
pół łyżeczki ziela angielskiego
olej rzepakowy
sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Grzyby wrzucamy do garnka, zalewamy 4 szklankami zimnej wody i odstawiamy na kilka godzin. Następnie garnek stawiamy na kuchence i gotujemy grzyby przez ok. 25 minut. Odcedzamy − wodę z gotowania zostawiamy, nie wylewamy jej.
W garnku na suchym dnie (bez tłuszczu) podprażamy przez ok 4-6 minut: jałowiec, liście laurowe, ziele angielskie, aż zaczną wydzielać intensywny aromat. Uprażone ziarenka przerzucamy na talerzyk.
Do tego samego garnka wlewamy kilka łyżek oleju rzepakowego. Gdy się rozgrzeje, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i delikatnie solimy.
Cebulę szklimy, a gdy trochę zmięknie, dodajemy posiekane ząbki czosnku i całość jeszcze chwilę podsmażamy. Do zeszklonej cebuli dorzucamy kiszoną kapustę i zalewamy wodą z gotowania grzybów. Dodajemy również grzyby, uprażone ziarenka jałowca, liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy 2 godziny, co jakiś czas mieszając, wyłączamy i zestawiamy z kuchenki.
Następnego dnia do bigosu dodajemy majeranek i śliwki. Mieszamy, dodajemy sól i pieprz do smaku.
Garnek ponownie stawiamy na kuchence i gotujemy przez 3 godziny. W razie potrzeby, jeśli bigos zrobi się za gęsty i zacznie przypalać, dolewamy wodę. Jeśli kapusta jest nadal twarda, konieczne będzie wydłużenie czasu gotowania – gotujemy więc do momentu, aż bigos uzyska pożądaną miękkość.
Smacznego!