Kulinarne podróże po Polsce
Wraz ze zbliżającymi się wakacjami wiele osób zastanawia się, gdzie udać się na długo wyczekany urlop. W tym czasie warto zaznaczyć, że równie atrakcyjnym miejscem na wypoczynek co egzotyczne i dalekie zakątki jest nasz kraj, który, choć własny, potrafi zaskoczyć pięknymi krajobrazami i nieznanymi regionalnymi zwyczajami. Rozczarowani nie będą na pewno pasjonaci sztuki kulinarnej, dla których odkrywanie mądrości regionalnych kuchni może stanowić doskonałą atrakcję turystyczną oraz sposób na ulepszenie własnych dań.
Kuchnie regionalne to skarbnica przekazywanych z pokolenia na pokolenie unikalnych zwyczajów, które stanowią ważny element lokalnej kultury i tożsamości. Z tradycji tych warto czerpać nie tylko ze względu na oryginalność staropolskich regionalnych dań, ale również ze względu na ich „mądrość”, która przejawia się w sprawdzonych recepturach i wykorzystywanych wartościowych składnikach, będących często lokalnymi produktami.
Produkcja rzepaku od lat niezmiennie stanowi ważny element naszej gospodarki, a kwitnące na żółto pola na stałe wpisały się w polski krajobraz. Pozyskiwany z tej najbardziej popularnej w naszym kraju rośliny oleistej olej jest jednym ze stałych elementów kuchni regionalnych. W wielu zakątkach Polski dania przygotowywane są z wykorzystaniem właśnie tego oleju, ponieważ jego „lokalność” doskonale wpisuje się w staropolską tradycję czerpania z rodzimych surowców. Wierność starym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie recepturom oraz przywiązanie do lokalnych, naturalnych produktów, stanowi największą wartość naszych staropolskich potraw, które ze względu na swoją wysoką jakość, cieszą się coraz większą popularnością.
Utrzymująca się w wielu polskich regionach popularność oleju rzepakowego wynika częściowo także z faktu, iż tłuszcz ten w równym stopniu sprawdza się przy wypiekach, smażeniu oraz jako dodatek do sałatek i sosów. Dzięki swojej wysokiej uniwersalności, gwarantowanej przez takie cechy jak neutralny smak i aromat, tłuszcz ten może być wykorzystywany przy przygotowywaniu całego wachlarza dań, którego zróżnicowanie zależy od regionu.
Warto pamiętać, że olej rzepakowy to nie tylko świeżość i wysoka uniwersalność, ale również – a może przede wszystkim – wartości odżywcze, takie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Wszystko to skłania do poszukiwania inspiracji w kuchniach regionalnych, które opierają się na wartościowych tradycyjnych polskich produktach, takich jak olej rzepakowy.
Kubusz
Składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- szklanka gęstej śmietany
- masło do posmarowania naczynia żaroodpornego
- cukier do posypania
- sól
- 300 g plasterków suszonych jabłek
Sposób przygotowania:
Obrane i umyte ziemniaki zcieramy na tarce o drobnych oczkach, następnie dodajemy jajka, olej rzepakowy, mąkę i szczyptę soli. Wszystkie składniki mieszamy i przekładamy do naczynia żaroodpornego wcześniej posmarowanego cienką warstwą masła. Na wierzchu masy kładziemy plasterki jabłek. Wkładamy naczynie do nagrzanego piekarnika na około godzinę. Po tym czasie można (opcjonalnie) zapieczoną masę polać gęstą śmietaną, ponownie włożyć do piekarnika i poczekać, aż wierzch dania się zarumieni. Przed podaniem każdą porcję możemy posypać cukrem.