Zdrowie psychiczne, a żywienie – dieta jako jedna z podstaw pełnego zdrowia fizycznego i psychicznego
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To jedno z najpowszechniej występujących zaburzeń natury psychicznej. Polega ono na długotrwałym odczuwaniu smutku, przygnębienia, lęku oraz braku energii i chęci do działania. Z szacunkowych danych zdrowotnych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2015 r[1] wynika, iż liczba mieszkańców Europejskiego Regionu WHO cierpiących na zaburzenia depresyjne sięga aż 40 mln. To trudna choroba, nierzadko współwystępująca z innymi zaburzeniami, które bardzo wpływają na jakość życia nie tylko osób cierpiących, ale także ich bliskich, którzy często nie wiedzą jak wspierać chorego.
Jest wiele sposobów na walkę z chorobami psychicznymi. Poczynając od terapii psychologicznej, przez farmakologię po… żywienie. Tak. Żywienie ma niebagatelny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.
Wpływ pożywienia i jego składników na naszą kondycję psychiczną został zauważony już dawno. Każdy z nas, z własnego doświadczenia wie, że jedzenie potrafi poprawić nam nastrój lub zupełnie odwrotnie, bardzo nam go popsuć. Są jednak sprawdzone sposoby na poprawę nastroju. Niektórzy w chwilach „słabości” sięgają po kostkę czekolady z uwagi na jej zawartość magnezu, inni w chwilach senności i braku energii piją mocną kawę. Niestety nie z każdej choroby jesteśmy się w stanie wyleczyć pożywieniem, niemniej odpowiednia dawka wszystkich wartości odżywczych dostarczanych każdego dnia, pomoże w utrzymaniu nam cennego zdrowia.
My znamy też inny bardzo pożywny sposób – koktajl szczęścia.
Składniki:
- Banan
- Garść szpinaku
- ¼ zielonego ogórka
- ½ zielonego jabłka
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 łyżeczka suszonego imbiru w proszku
- 200 ml mleka roślinnego – np. ryżowego lub migdałowego
- 2 łyżki oleju rzepakowego – olej rzepakowy zawiera kwas ALA i LA, które są niezbędne dla właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Co bardzo istotne kwas ALA jest w naszym organizmie prekursorem kwasu DHA, a ten odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu – najważniejszego narządu ośrodkowego układu nerwowego.
Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i miksujemy je do czasu uzyskania kremowego koktajlu.
Taki koktajl genialnie sprawdzi się jako drugie śniadanie czy przekąska między lunchem, a obiadem.
[1] http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/komunikat-prasowy-z-okazji-swiatowego-dnia-zdrowia-2017-depresja-porozmawiajmy/