Kuchnia niemiecka – obficie, smacznie i z olejem rzepakowym
Kultura niemiecka z racji swoich uwarunkowań historycznych charakteryzuje się wyraźnym zróżnicowaniem geograficznym. Główne regiony Niemiec – Frankonia, Nadrenia, Westfalia, Szwabia, Bawaria, Saksonia oraz Turyngia różnią się od siebie pod względem tradycji, mentalności mieszkańców, a także – co jest ważnym elementem kultur narodowych – zwyczajów kulinarnych. Pomimo tego zróżnicowania w kuchni niemieckiej istnieje wiele potraw, które są popularne nie tylko w całym kraju, ale również – za sprawą przyjeżdżających tu licznie turystów – poza jego granicami.
Kuchnia niemiecka kojarzy się na ogół z kalorycznością i brakiem wyrafinowania. Choć Niemcy faktycznie lubią ciężkostrawne dania, o czym świadczą chociażby takie narodowe potrawy jak golonka z kapustą i grochem puree czy smażona kiełbasa, kuchnia naszego sąsiada potrafi zadziwić swoją różnorodnością i oryginalnością.
Mięsne królestwo
Jedną z potraw, którą można spotkać w każdym niemieckim domu niezależnie od regionu, są przyrządzane na wiele różnych sposobów kiełbaski. O niezwykłej popularności kiełbasy świadczy fakt, iż w całych Niemczech produkuje się ponad 1500 jej gatunków, a poszczególne regiony pielęgnują swoje tradycje kulinarne związane z jej przygotowaniem i odpowiednim podaniem. Mało osób wie, że znana na całym świecie bułka z parówką (hot dog) trafiła na amerykański rynek właśnie za sprawą niemieckich emigrantów.
Poza różnymi kulinarnymi wariacjami z kiełbasą w roli głównej, stałym elementem niemieckich stołów są bardziej wyszukane potrawy mięsne przygotowywane z wieprzowiny, dziczyzny, cielęciny, drobiu i baraniny. Moc warzyw
Ważnym akcentem kuchni niemieckiej są warzywa, podawane w potrawach duszonych, zupach, a także jako dodatek do dania głównego. Do najbardziej popularnych w Niemczech warzyw należy zaliczyć kapustę, którą się gotuje, smaży oraz kisi. Marynowana biała kapusta znana jest jako Sauerkraut, natomiast jej czerwona odmiana gotowana z jabłkami to Apfelrotkohl. Do innych lubianych warzyw należą pomidory (statystyczny Niemiec zjada rocznie 70 kg pomidorów, co sytuuje ten kraj w światowej czołówce pod względem spożycia tego warzywa) oraz szparagi. Te ostatnie są tak lubiane, że powszechnie nazywa się je „królewskim warzywem”. Sezon na szparagi trwa od kwietnia do czerwca i w tym okresie większość niemieckich restauracji oferuje specjalne szparagowe menu, które jest szczególną atrakcją dla turystów. Wymieniając ważne w kuchni niemieckiej warzywa, nie można nie wspomnieć o ziemniakach, z których przygotowuje się purée, knedle, a także dodaje do zimnych sałatek.
Olej rzepakowy w kuchni niemieckiej gospodyni
Niemcy są rzepakową potęgą w Europie. Roczna produkcja dwukrotnie przewyższa polską. Jednak jeszcze kilka lat temu olej ten był słabo rozpoznawalny. Nieprzerwanie prowadzona kampania edukacyjna zbliżona do prowadzonego w Polsce programu „Pokochaj olej rzepakowy” doprowadziła do wzrostu spożycia oleju rzepakowego. Począwszy od 2010 roku olej ten jest najczęściej wybieranym olejem jadalnym i wyprzedził olej słonecznikowy, jak również oliwę z oliwek. Sprzedaż oleju rzepakowego w Niemczech jest nawet dwukrotnie wyższa niż oliwy. Niemcy docenili korzyści zdrowotne, wysoką jakość i wielość jego zastosowań tego oleju w kuchni.
Ponadto olej rzepakowy jest polecany przez Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (GDE) z uwagi na doskonałe proporcje kwasów tłuszczowych i zawartość omega-3.
Sałatka ziemniaczana (Kartoffelsalat)
Składniki:
- 1 kg młodych ziemniaków
- 2 drobno pokrojone cebule
- pęczek szczypiorku
- pęczek kopru
- 2 łyżki musztardy
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 3 łyżki octu
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki gotujemy w mundurkach, następnie odstawiamy do ostygnięcia (możemy także włożyć je do zimnej wody) i obieramy ze skórki. Do drobno pokrojonych cebuli dodajemy ocet, olej rzepakowy oraz pokrojony szczypiorek. Wszystkie składniki mieszamy i razem z koperkiem dodajemy do pokrojonych w plasterki ziemniaków. Następnie dodajemy musztardę i na koniec – do smaku – sól i pieprz. Dokładnie mieszamy.
Sałatkę można podawać jako samodzielne danie, ale najczęściej – i tak jest w niemieckich domach – sałatka ziemniaczana jest serwowana jako dodatek do dania mięsnego.